Wydruk pochodzi ze strony: http://www.zemke.pl/aktualnosci/_news/1/0/4060/kcynia__vii_powiatowy_dzi.html

Kcynia. VII Powiatowy Dzień Kultury Europejskiej „Z Europą na wesoło”

30.04.2017 We wtorek, 25 kwietnia br. w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece im. Klary Prillowej w Kcyni odbył się VII „Powiatowy Dzień Kultury Europejskiej”. Patronat sprawowali starosta powiatu nakielskiego Tomasz Miłowski oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke.

„Z Europą na wesoło, bo wszyscy uśmiechają się w tym samym języku. Tylko uśmiech jest jednakowy na całym świecie. Możesz się uśmiechnąć po angielsku, a będzie to znaczyło dokładnie to samo w Tajlandii” – takie motto obowiązywało podczas siódmego z kolei „Dnia”.Każdego roku organizatorki spotkania – Agnieszka Maciejewska i Agnieszka Bembnista zapraszają do wspólnej zabawy szkoły powiatu nakielskiego. W tegorocznym uczestniczyły szkoły: Zespół Szkół z Dziewierzewa, Szkoła Podstawowa nr 2 z Nakła, Szkoła Podstawowa z Palmierowa, Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Olszewki oraz Zespół Szkół w Mycielewie.Celem „Powiatowego Dnia Kultury Europejskiej” było zaprezentowanie na wesoło wybranych państw europejskich. Dzięki zaangażowaniu uczestników można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o Anglii, Francji, Włoszech, Grecji i Polsce. Pomysłowość uczniów z roku na rok zaskakuje organizatorów, bo oprócz piosenek, tańców, skeczy i bajek podziwiane są stroje i degustowane potrawy charakterystyczne dla danego kraju.Tradycją „Dnia” jest dwuczęściowy konkurs. Pierwsza część to prezentacja wybranego państwa, druga zaś stanowi konkurs prac plastycznych.

W tegorocznych zmaganiach szkół: I miejsce zajął Zespół Szkół z Dziewierzewa, II miejsce przypadło Szkole Podstawowej z Palmierowa, a na III miejscu uplasował się Zespół Szkół z Mycielewa.Jury ustaliło, że w konkursie plastycznym I miejsce zajął Damian Michaś z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Kcyni, II miejsce – Martyna Szwedziak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle, a III miejsce – Paulina Szarwark z Zespołu Szkół w Dziewierzewie.Specjalne wyróżnienie i nagroda w postaci tabletu, ufundowana przez posła Janusza Zemke, trafiła w ręce Pauli Kociałkowskiej (na fot. powyżej), która podczas spotkania wcieliła się w rolę Adele.„Powiatowy Dzień Kultury Europejskiej” charakteryzuje się tym, że nikt nie opuszcza spotkania bez upominku. W tym roku wszyscy uczestnicy, zaproszeni goście, sponsorzy i opiekunowie otrzymali specjalne podziękowania, kwiaty oraz słodkości.Na zakończenie spotkania zaproszono zgromadzonych do degustacji przygotowanych wypieków i wyśmienitego tortu.

Fot. Szymon Cybulski (udostępnione)
Kcynia, 30 kwietnia 2017 r.