Wydruk pochodzi ze strony: http://www.zemke.pl/aktualnosci/_news/1/0/4248/grudziadz__optan_2017.html

Grudziądz. OPTAN 2017

11.09.2017 Po raz dwudziesty, od 7 do 10 września odbywał się w Grudziądzu Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych. Jego organizatorem było Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu.

Szczytne cele przeglądu sprawiły, że i w tym roku weryfikacji jury poddało się prawie 60 utalentowanych uczestników.

Przegląd, to przede wszystkim integracja środowiska osób niepełnosprawnych oraz zwiększenie ich aktywności w różnych dziedzinach życia.Uczestnictwo w zmaganiach konkursowych sprzyja pogłębianiu zainteresowań artystycznych, głównie w dziedzinach muzyki, piosenki, poezji, recytacji, malarstwa i rzeźby oraz umożliwienie niepełnosprawnym zaprezentowania swojej pracy twórczej szerokiej publiczności, która w Grudziądzu od lat sekunduje artystom z OPTAN-u. Oni zaś czują się na grudziądzkiej scenie jak ryba w wodzie – znikają wszystkie codzienne bariery, odnawiają się przyjaźnie, odbywają się spotkania towarzyskie, młodzi artyści zyskują pewność siebie, a to już bardzo wiele. Jak sami mówią – konkurs jest jakby przy okazji…

Dla tych celów łatwiej zdobyć sprzymierzeńców, sponsorów, patronów, którzy i w tym jubileuszowym roku nie zawiedli.Od kilku lat w gronie członków Komitetu Honorowego jest poseł Janusz Zemke, który zawsze chętnie wspiera takie inicjatywy.

Wśród jury zasiedli znani aktorzy, wokaliści, muzycy, malarze, graficy z Warszawy, Gdańska, Torunia i Grudziądza.

Artyści OPTAN 2017 prezentowali się i swe dzieła w trzech konkursach – plastycznym („Radość tworzenia, radością życia”), piosenkarskim („Latarnia”), oraz recytatorskim („Widzimy ten sam świat”).

Niedzielny koncert laureatów poprzedzony był konkursowymi przesłuchaniami i konsultacjami, a goście oglądać mogli wystawy: „Malarstwo przyjaciół OPTAN” oraz „Malarstwo i rzeźba laureatów OPTAN 1998–2016”.

Podczas grudziądzkiej gali laureatów 10 września w klubie „Akcent”, posła Janusza Zemke reprezentował asystent Tobiasz Kobyłecki, który jest także autorem dołączonych zdjęć.

nim, Bydgoszcz, 11 września 2017 r.