Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

Dobre warunki pracy dla polskich przewoźników

– Polscy przewoźnicy są obecnie największą grupą przedsiębiorców drogowych na europejskim rynku. Codziennie, po Unii Europejskiej kursuje 200 tysięcy ciężarówek z Polski, a transportem międzynarodowym zajmuje się 32 tysiące przedsiębiorstw.

Potrafią one umiejętnie wykorzystać wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i pracować efektywnie na konkurencyjnym rynku.

Nie ma wątpliwości, co do tego, że kierowcy ciężarówek muszą mieć dobre warunki pracy i godną płacę. Ponieważ są obciążeni pracą przebywają często wiele dni poza domem, muszą mieć także zapewniony właściwy odpoczynek i zapewnione bezpieczeństwo.

Uważam w tym kontekście, że błędne są prace w UE nad tymi rozwiązaniami, które wprowadzają dodatkowe obciążenia administracyjne dla przewoźników, nie poprawiając w rzeczywistości sytuacji bytowej kierowców. Moim zdaniem, dzisiaj istota wysiłków Unii Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich powinna polegać na poprawie infrastruktury drogowej, w tym na budowie nowych parkingów odpowiednio wyposażonych i bezpiecznych.

Janusz Zemke

Strasburg,

16 maja 2017 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1460

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 2054

Kurs obsługi komputera

Obraz 1540

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

7642214
Obecnie stronę przegląda
96 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • UWAGA członkowie grupy ZEMKE TEAM! W dniach 23-27 czerwca br. poseł Janusz Zemke zaprasza kolejne 54 osoby z regionu na wyjazd do Brukseli. Będą wśród nich dwie osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy e-mailowe poseł wylosował 20 maja o godz. 18,00 w Warszawie. Są to: tap3@...pl oraz zbyszkoimaria@...pl Gratulujemy!.

Komunikaty

* 27 maja br., to dzień, w którym działacze SLD w całym kraju rozdają na ulicach wielu miejscowości bezpłatne egzemplarze Konstytucji RP z tekstem uchwalonym 2 kwietnia 1997 r. 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, a Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r. Na fot. przewodniczący SLD w Tucholi Piotr Jarosz wręcza przechodniom Konstytucję RP na jej 20-lecie.

* 25 i 26 maja br. poseł Janusz Zemke przebywał na spotkaniach poselskich w regionie kujawsko-pomorskim.

  • 25 maja – Grudziądz, Turzyn k. Kcyni

godz. 9,30 – "Europejska lekcja" i spotkanie z uczniami w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Grudziądzu przy ul. Sienkiewicza 27

godz. 11,00 – spotkanie z przedstawicielami regionalnych i lokalnych mediów, biuro poselskie J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27, lok. 43

Biuro posła Janusza Zemke w Grudziądzu otwarte zostało dziś pod nowym adresem: ul. Kosynierów Gdyńskich 27, lok. 43, tel. 736 83 29 30. Na fot. poniżej: poseł Janusz Zemke z asystentem w Grudziądzu Tobiaszem Kobyłeckim, przed wejściem do nowej siedziby biura

godz. 12,00 – spotkanie z aktywem lewicy w Grudziądzu i członkiniami Forum Równych Szans i Praw Kobiet, siedziba biura poselskiego J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27

godz. 13,00 – spotkanie z przedstawicielami Koła SEiRP w Grudziądzu, biuro poselskie J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27

godz. 16,00 – spotkanie w nowo otwartym Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie k. Kcyni

  • 26 maja – Bydgoszcz, Koronowo, Szubin

godz. 11.00 – nagranie rozmowy w redakcji "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej. Artykuł ukaże się na łamach "Gazety" 30 maja br.

godz. 12,15 – udział w audycji Marcina Kupczyka "Pytać każdy może" na antenie Polskiego Radia PiK, wraz z europosłami Tadeuszem Zwiefką i Kosmą Złotowskim


godz. 12.30 – udział w III Powiatowym Konkursie Piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej "Listy śpiewające" w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy przy ul. Stawowej 41. Poseł ufundował główną nagrodę – zaproszenie do Brukseli. Laureatką została Marcelina Bociek z IV LO w Bydgoszczy

godz. 16,00 – otwarte spotkanie z mieszkańcami Koronowa, sala Urzędu Miejskiego przy pl. Zwycięstwa 1

godz. 19,00 – otwarte spotkanie z mieszkańcami Szubina, sala Szubińskiego Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13

* 22 maja br. o godz. 7,15 poseł Janusz Zemke był gościem  programu "Rozmowa Poranka" w TVN24 Biznes i Świat.  Rozmawiano
o wizytach Donalda Trumpa w krajach Zatoki Perskiej i Izraelu, sytuacji w Unii Europejskiej po wyborach we Francji, Niemczech i Brexicie oraz skutkach polskiej polityki wobec uchodźców.

* UWAGA członkowie grupy ZEMKE TEAM! 
W dniach 23-27 czerwca br.  poseł Janusz Zemke zaprasza kolejne 54 osoby z regionu na wyjazd do Brukseli, zwiedzenie siedziby Parlamentu Europejskiego i zabytków stolicy Europy. Tradycyjnie już będą wśród nich dwie osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy e-mailowe poseł wylosował 20 maja o godz. 18,00 w Warszawie. Szczęśliwcami są posiadacze e-maili: tap2@...pl oraz zbyszkoimaria@...pl

* Od 15 do 18 maja br. obradował na sesji plenarnej Parlament Europejski w Strasburgu. Wśród tematów – debata nad ustaleniami kwietniowego szczytu Rady Europejskiej. W dyskusji uczestniczyli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Posłowie z zadowoleniem odnotowali jednomyślność 27 państw i instytucji Unii w sprawie Brexitu. Wystąpienia posła Janusza Zemke nt. marnotrawienia żywności oraz warunków pracy europejskich przewoźników z Polski – zobacz TUTAJ.

* 12 maja br. o godz. 20,20 w "Faktach z zagranicy" TVN24 Biznes i Świat, gośćmi  redaktora Piotra Kraśki byli europoseł Janusz Zemke i Paweł Zalewski.

* W "Poradniku dla emerytów..."   przeczytać można o aktualnych działaniach środowisk mundurowych dot. skutków represyjnej ustawy z 16 grudnia 2016 r., m.in. zamieściliśmy opinie prawne i mapy drogowe postępowania odwoławczego kilku warszawskich kancelarii prawnych, przygotowanych na zlecenie Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

* 6 maja br. poseł Janusz Zemke przebywał na spotkaniach poselskich w Świdnicy (woj. dolnośląskie):

  • godz. 11,oo – otwarte spotkanie dla mieszkańców, Klub BOLKO przy pl. Grunwaldzkim 11; tematem była przyszłość Unii Europejskiej, czytaj więcej...;
  • godz. 14,oo – spotkanie z władzami miasta na temat realizacji inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych przez Unię Europejską. 

* 3 maja br. poseł Janusz Zemke wystosował priorytetowe pytanie poselskie do Komisji Europejskiej ws. pozbawienia uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy mundurowych, czytaj więcej... 

* Od 2 do 11 maja br., to dni wypełnione pracami europosłów w komisjach i grupach politycznych Parlamentu Europejskiego. 3 maja poseł Janusz Zemke uczestniczył we wspólnym posiedzeniu komisji AFET i SEDE na temat wspólpracy Unii Europejskiej z NATO.

* 1 maja br. poseł Janusz Zemke uczestniczył w Manifestacji Pierwszomajowej OPZZ i partii lewicy w Warszawie:

Kwiaty od posła Janusza Zemke m.in. podczas inowrocławskiej manifestacji 1-Majowej, pod pomnikiem Obrońców Inowrocławia złożył asystent posła Tomasz Mokos (fot. inowroclaw.naszemiasto.pl):

* 29 kwietnia br. poseł Janusz Zemke wypowiedział się dla "Faktów" TVN na temat odwołanego przetargu na zakup dronów: – Zamiast dyskutować poważnie o wojsku, dyskutuje się o panach Misiewiczach i Biniendach, natomiast tam, gdzie są rzeczy ważne dla wojska, to są tylko słowa, słowa, słowa...

* Na 29 kwietnia br. europosłowie SLD Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Służb Mundurowych przygotowali konferencję pt. "Ochrona praw funkcjonariuszy i żołnierzy w demokratycznym państwie", wynajmując na obrady Salę Kolumnową w budynku Sejmu RP. W ostatniej chwili zgoda na wynajem sali została wycofana. W związku z tym uczestnicy zaplanowanego spotkania zebrali się o godz. 11,3o przed Sejmem, w formie zgromadzenia publicznego, czytaj więcej...

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Ograniczajmy marnotrawienie żywności

– Ograniczenie marnotrawienia i zwiększenie bezpieczeństwa żywności, to cele nie tylko gospodarcze, ale także etyczne.

Z przekonaniem poparłem sprawozdanie przygotowane przez posła Biljana Borzana, przedstawione na majowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Uważam, że należy wspierać wszystkie działania ograniczające marnotrawienie żywności.

Na świecie, co roku jest marnowanych ponad 30 proc. wytwarzanej żywności. W Unii Europejskiej skala tego zjawiska jest wysoce niepokojąca, gdyż rocznie marnuje się 80 milionów ton żywności.

Z zasady podkreśla się wymiar gospodarczy tego zjawiska. Moim zdaniem, znacznie istotniejszy jest wymiar etyczny, gdyż mamy nadprodukcję żywności, przy równoczesnej rosnącej skali ubóstwa w świecie i liczbie ludzi biednych, których nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywnościowych.

Popieram działania Unii Europejskiej, które mają ograniczyć marnotrawstwo żywności do 2030 roku, co najmniej o 50 procent. Wymaga to oczywiście nasilenia działań w zakresie rozsądnego planowania produkcji rolno-spożywczej, jak również przechowywania i przetwarzania żywności. Ponieważ nie da się wyeliminować zupełnie zjawiska marnotrawienia żywności, Unia powinna wspierać te badania i technologie, które umożliwią odzyskiwanie jak najwięcej cennych surowców.

Janusz Zemke

Strasburg,

16 maja 2017 r.

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1250

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1323

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

29 Maja 2017
Poniedziałek
Imieniny obchodzą: Bogusława, Magdalena i Maksymilian
Do końca roku zostało
216 dni.

Internauci piszą...

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 z 34

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Zbiorowa egzekucja?

Szanowny Panie Pośle.
z ogromnym uznaniem i szacunkiem przyjąłem fakt, że Pan Poseł zabrał głos na temat Ustawy deubekizacyjnej, nie kierując się emocjami, ale logiką, znajomością prawa i doświadczeniem.

Pozwolę sobie przedstawić nurtujące mnie wątpliwości. Miło będzie, gdy Pan znajdzie czas na przeczytanie krótkiego, poniższego teksu. Podobne wątpliwości mają policjanci i ich rodziny:

Przeczytałem ten projekt ustawy i nie potrafię pojąć dwóch spraw.

1. Dlaczego twórcy ustawy przekreślają pracę tych policjantów w Nowej Polsce. Przecież niektórzy służyli w niej kilkanaście lat. Służyli również pod rządami PiS. W latach, kiedy prezydentem był śp. Lech Kaczyński a premierem pan Jarosław Kaczyński. W latach tych otrzymywali od nich awanse, nagrody, mianowania na wyższe stanowiska, mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Za rządów PO również. Nie przeszkadzała ich przeszłość. Teraz przeszkadza i pan Błaszczak mówi w mediach, że nie zasłużyli na to. Czyżby ten pan podważał decyzje ówczesnego Prezydenta i Premiera? Deprecjonował nadawane przez nich nich nagrody, awanse? Myślę, że Pani Premier i Pan Prezes powinni uważniej słuchać tego, co wygadują ich ministrowie.

Uważam, że można dyskutować o ich pracy w PRL. Ale lat służby dla Wolnej już Polski zabierać i gnoić nie wolno. Bo narusza to wizerunek Nowej Polski.

2. Dlaczego twórcy ustawy obniżają emerytury SŁUCHACZOM? Czy oni wiedzą kto to był i jest słuchacz?

Mój przyjaciel przez lat wiele pracował za (PRL też) w izbie dziecka. Po kilku latach skierowano go na podyplomowy kurs oficerski do Łodzi. Po skończeniu uzyskał stopień podporucznika Milicji a nie Służby Bezpieczeństwa. Wrócił do izby dziecka, pracował lat wiele, był też specjalistą ds. nieletnich. Największe awanse, nagrody, odznaczenia uzyskał w Nowej Polsce, w tym od rządu PiS, kiedy prezydentem i premierem byli Panowie Kaczyńscy. Teraz obniżą mu emeryturę za to, że był SŁUCHACZEM? A jaki wpływ ma szeregowy policjant czy ówczesny milicjant na to, gdzie firma skieruje go na szkolenie? Z tego co mówi, wtedy "podyplomówka" była w Łodzi i nikt w Polsce poza decydentami nie miał na to wpływu. Kurs oficerski był milicyjny, a nie z zakresu SB. I nie miał jakiejkolwiek możliwości decydowania gdzie pojedzie na szkolenie.

No i tak, rozważając te kwestie pomyślałem sobie, że ta ustawa nie kieruje się sprawiedliwością społeczną, ale jest zbiorową egzekucją, w sposób oczywisty obniżając poczucie sprawiedliwości i zaufania do państwa.

Serdecznie pozdrawiam (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 27 listopada 2016 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Ustawa dezubekizacyjna i jedno generalskie życie...

Szanowny Panie Pośle,

jestem emerytowanym pułkownikiem Polskiej Straży Granicznej. Od października 1987 r.do lipca 1990 r.pełniłem zawodową służbę wojskową w Wojskach Ochrony Pogranicza na stanowisku zastępcy dowódcy Strażnicy WOP w Hrubieszowie. Do służby na tym stanowisku zostałem skierowany rozkazem dowódcy Nadbużańskiej Brygady WOP w Chełmie po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza na przełomie 1990/91 r. rozpocząłem służbę w nowo utworzonej Straży Granicznej. Pełniłem służbę na wielu stanowiskach: Komendant Granicznej Placówki Kontrolnej w Hrubieszowie, Pełnomocnik ds.organizacji, a następnie Naczelnik Wydziału Zamiejscowego Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Straży Granicznej z siedzibą w Chełmie, Komendant  Lubuskiego Oddziału SG w Krośnie Odrzańskim, Komendant Sudeckiego Oddziału SG w Kłodzku, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu, Komendant Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu.

Do rezerwy - na własną prośbę w związku z nabyciem praw emerytalnych - odszedłem w 2011 r. Przez ponad 10 lat, jako komendant czterech oddziałów Straży Granicznej, bylem bezpośrednio odpowiedzialny za ochronę granic III RP ok. jednej trzeciej ich długości z czterema sąsiednimi krajami. Byłem odpowiedzialny za przygotowanie SG do wejścia Polski do Unii Europejskiej, do Układu z Schengen i wiele innych przedsięwzięć organizacyjnych.
Byłem wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. M.in. Prezydent RP Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył mnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Pełniąc wieloletnią służbę na etacie generalskim otrzymałem godziwą, adekwatną do zajmowanych stanowisk emeryturę.

W 2011 r. IPN stwierdził, a Sąd Lustracyjny orzekł, że w latach 1987-1990 pelniłem służbę w Zwiadzie WOP. Osobiście uważałem, że pion kontroli ruchu granicznego na poziomie strażnicy nie był organem Zwiadu WOP, ale z pokorą przyjąłem rozstrzygnięcia, jakie zapadły w sprawie.
Oczywistym następstwem tego była decyzja Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA o obniżeniu mojej emerytury wg. przelicznika 0,7 % za rok służby w WOP, zamiast dotychczasowego 2,6 %. Skutkowało to kwotą ok. 500 PLN netto miesięcznie.

Od decyzji nie odwoływałem się świadom jej zgodności z prawem. Na stałe z rodziną mieszkam w Chełmie i gdy w 2001 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marek Biernacki naznaczył mnie na stanowisko Komendanta Lubuskiego Oddziału SG w Krośnie Odrzańskim moja żona i córki w wieku 3 i 8 lat pozostały w Chełmie, a ja przez 10 lat pełniłem służbę na krańcach Rzeczypospolitej. Naturalną koleją rzeczy żona była jedynym opiekunem nieletnich córek i nie mogła podjąć pracy zawodowej. W związku z tym moja emerytura jest jedynym żródłem utrzymania czteroosobowej rodziny.(aktualna jej wysokość to ok. 6800 PLN).

Od kilku dni dowiaduję się z ust Premiera Rządu RP, Ministra Spraw Wewnętrznych i innych polityków PiS, że jestem komunistycznym oprawcą, UB-ekiem współodpowiedzialnym za tragedię w kopalni "Wujek" (byłem w drugiej klasie LO), za morderstwo księdza Popiełuszki (II rok szkoły oficerskiej).
Dowiaduję się, że ochraniając granicę Polski ze Związkiem Radzieckim dławiłem dążenie narodu polskiego do wolności itp.

W dniu 24.11.2016 Rząd wniósł do Sejmu projekt ustawy nowelizującej dotychczasową ustawę emerytalną służb mundurowych, która zakłada, że najwyższe uposażenie emerytalne funkcjonariusza, który służył przed 1990 r. nie może być wyższe od średniej emerytury wypłacanej przez ZUS. Perfidią zapisów tego projektu jest to, że dotyczy ona wszystkich funkcjonariuszy - nawet obecnie służących. Wynika z tego projektu, że ja i inni funkcjonariusze służąc w III RP przez całe życie mają mieć emerytury ok. 1600 PLN netto.

Narracja PiS oraz wielu mediów stwarza pozory w ocenie społecznej, że wreszcie zabiorą wysokie emerytury UB-ekom. Prawda jest taka, że np. w moim przypadku za służbę w WOP do emerytury doliczono mi ok. 150 PLN.  Pozostała część jest za służbę w III RP.

Szanowny Panie Pośle!

w imieniu własnym i wielu moich kolegów proszę o rozpatrzenie możliwości uwzględnienia mojej sytuacji jako przykładu zakłamania przekazu i wprowadzania opinii publicznej w błąd przez PiS. Wyrażam zgodę na ewentualne wykorzystanie moich danych osobowych.

Z poważaniem płk. SG rez. Józef Ostapkowicz, 26 listopada 2016 r.

***

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Jak żyć? pyta żona policjanta "z epizodem"...

Szanowny Panie Pośle,
to co się teraz dzieje ws. nowelizacji policyjnej ustawy emerytalnej jest bardzo dziwne, szczególnie bulwersuje cicha podmiana projektów w czasie ich procedowania.

Porównując dokumenty dotyczące projektu z lipca 2016 r.
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12287556/katalog/12366411
oraz dokumenty dotyczące projektu z listopada 2016 r.
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12287556/katalog/12366443
– po ich analizie dochodzi się do stwierdzenia, że autorzy "nowszego" projektu dopuścili się manipulacji, by ostrzej nie powiedzieć – oszustwa.

Dołączony do nowego projektu tzw. Raport z konsultacji odnosi się do opinii prof. Marka Chmara, która dotyczyła projektu z lipca 2016 r., a nie z listopada 2016 r. i który zdecydowanie różni się od lipcowego całym artykułem 15c, szczególnie ustępem 3, bowiem profesor odnosił się do projektu z artykułem 15b, który skreślono w listopadowym projekcie. Gdyby prof. Chmaj dostał do analizy "nowy" projekt, z pewnością jego opinia byłaby zupełnie inna. Okazało się więc, że rząd w lipcu br. podrzucił "konsultantom" kukułcze jajo.

W najnowszym projekcie chce się dramatycznie obniżyć emeryturę policjantom służącym z pełnym poświęceniem w policji nawet 26 lat za epizod w SB lub pobyt na szkole w nim wymienionej.

Komentujący projekt politycy w większości go nie znają albo odnoszą się do jego "starej" wersji, która umieszczona jest na wielu stronach rządowych /MSWiA także/. Wczoraj ZG NSZZ policjantów wydał zdecydowanie negatywny komunikat, ale w ekspresowym tempie projekt poszedł już do Sejmu http://www.nszzp.pl/aktualnoci/7100-2016-11-25-15-11-46#addcomments .

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych oraz Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych również protestuje podnosząc, że nie ten projekt ustawy był z nimi konsultowany http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-11-25/falszerstwo-jak-lub-czasopisma-mundurowi-emeryci-o-projekcie-dezubekizacji/

To bardzo niesprawiedliwe przepisy! W związku z tym, czy można liczyć w tej sprawie na jakąś Pana reakcję i pomoc?
Mamy z mężem wysoki kredyt hipoteczny, którego miesięczna rata znacznie przewyższa kwotę potencjalnej przeliczonej po nowemu emerytury. Jak mamy żyć ?

(żona policjanta "z epizodem", który nigdy niczego złego nikomu nie zrobił, dane adresowe do wiadomosci posła J. Zemke), 26 listopada 2016 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Skąd w projekcie ustawy z listopada rok 1999?

Szanowny Panie Pośle,

z uwagi na przekazany do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin z dnia 24.11.2016r. oraz na krótki okres możliwości jakiejkolwiek reakcji/sprzeciwu – zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą o interwencję w przedmiotowej sprawie.

Projekt jest na etapie I czytania w Sejmie, istnieje więc jeszcze możliwość próby zmiany projektu.

Pomijając fakt, że cały projekt jest niekonstytucyjny, podkreślić należy, iż z zapisu nowego art. 15 c oraz uzasadnienia wnioskować można, że nie wlicza się okresu pracy w innych miejscach nie związanych ze służbą sprzed podjęcia służby w organach wymienionych w art. 13 projektu ustawy, ale nawet po 1999 r. w UOP oraz ABW – tj. okresu służby w wolnej Polsce, bowiem maksymalna emerytura (bez względu na to, ile pracowałam w służbie w wolnej Polsce) może wynieść niewiele ponad 2 tys. zł brutto.

Zwodniczy jest zapis, iż art. 15 c. 1. "W przypadku osoby, która pełniła służbę na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w art. 13 b, i która pozostawała w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., emerytura wynosi:

1) 0,5 % podstawy wymiaru – za każdy rok służby na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w art. 13 b;

2) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy rok służby lub okresów równorzędnych ze służbą, o których mowa w art. 13, ust. 1, pkt 1, 1a oraz 2–4.

2. Przepisy art. 14 i art. 15, ust. 1–3 a i 5–6 stosuje się odpowiednio. Emerytury nie podwyższa się zgodnie z art. 15, ust. 2 i 3, jeżeli okoliczności uzasadniające podwyższenie wystąpiły w związku z pełnieniem służby na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w art. 13b.”.

Jest zwodniczy, bowiem każdy czytający może w pierwszej chwili  rozumieć, iż po 1999 r. służba w organach UOP i ABW będzie doliczana do tej kwoty. Powyższy przepis należy jednak czytać łącznie z ust. 3, który nie pozostawia wątpliwości, że „Wysokość emerytury ustalonej zgodnie z ust. 1 i 2 nie może być wyższa niż miesięczna kwota przeciętnej emerytury wypłaconej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ogłoszonej przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.

Ponadto, nie wiadomo skąd data 1999 r. – jeżeli nawet z wyroku TK,  na który powołuje się autor projektu – jest mowa o organach służby jedynie do 1990 r.

Jest to nie tylko kolejny raz karanie nas za służbę dla kraju do 1990 r., ale również niczym nieuzasadnione karanie za służbę w wolnym kraju po 1990 r.

Pragnę podkreślić, że wszystkie negatywne pisemne opinie do projektu musiały dotyczyć lipcowego projektu, bowiem nikt nie zwraca w nich uwagi, iż wszyscy, którzy choć jeden dzień pracowali w organach, o których mowa w art. 13 projektu dostaną max w/w kwotę.


Mając powyższe na uwadze i będąc świadomą, jaka jest obecnie sytuacja polityczna – piszę z prośbą o z wrócenie uwagi opozycji w Polsce na powyższe kwestie, aby spróbowała zmienić przedmiotowy projekt w Sejmie, choć w zakresie zmiany daty 1999 r. (część z b. funkcjonariuszy uważa, że jest to pomyłka) i uznania do wliczenia świadczenia emerytalnego okresu pracy sprzed podjęcia służby „na rzecz totalitarnego państwa”, jak również doliczenia okresu służby w UOP oraz ABW.

Należy starać się zrobić w przedmiotowej sprawie jak najwięcej, bowiem etap sądów i interpretacji przez nich ww. przepisów stanowi niewiadomą a długość postępowań – które obecnie trwają po kilka lat wydłuży się jeszcze bardziej, a tym samym uprawnieni nie dożyją ogłoszenia wyroków i zmian decyzji – przy optymistycznym założeniu, że sądy dokonają ich zmiany. Dlatego już na tym etapie należy złączyć siły i próbować zmienić projekt ustawy.

Jednocześnie zwracam się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek informacji o podmiotach, które czynnie uczestniczą w sprawie (w tym posłach, stowarzyszeniach itp.) w celu możliwości skontaktowania się z nimi.

Z góry dziękuję w imieniu swoim i innych b. funkcjonariuszy (dane adresowe do wiadomosci posła J. Zemke), 26 listopada 2016 r.

***

 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Pomysłodawcy też pracowali dla totalitarnego państwa...

Panie Pośle,

tu chyba było już napisane wszystko na temat obniżeń emerytur, ale nie wiem czy ktoś zawraca uwagę na nieprawidłowe określenia, takie jak: żołnierz WOP, żołnierz zwiadu WOP. Są to określenia nieprawidłowe i mylące, bo tak sobie wymyślili autorzy pomysłów obniżania emerytur na użytek tego obniżania.

Znany jest wypadek, kiedy pracownik IPN, (który ponoć wie wszystko najlepiej) dopisał wręcz samowolnie w karcie oficera jednemu emerytowi, że to jest karta oficera zwiadu WOP.
Nie było takiej nazwy. To jest nazewnictwo potoczne. Tak określało się ,,zwyczajowo'' żołnierzy zawodowych pełniących służbę w danym rodzaju wojsk. Prawidłowa nazwa żołnierzy zawodowych służących w WOP, tak jak pozostałych wszystkich żołnierzy każdego rodzaju wojsk nosiła nazwę, Żołnierz Zawodowy Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej''.

Apel FSSM do... można byłoby również dobrze skierować "na  Berdyczów". Czy to nie jest jednak marnowaniem czasu? Co Pan o tym sądzi Panie Pośle?

Mamy tu, niestety, ale "demokrację Kiepskich" .
Szkoda jednak, że autor tych słów o tym kiedyś nie pamiętał, kiedy stwierdzono, że ustawa obniżająca emerytury z 2009 roku jest "zgodna'' z Konstytucją RP?

Jeżeli to kolejne obniżanie przejdzie przez TK i Strasburg, tak jak poprzednio, bo przez Sejm i Senat i prezydenta przejdzie na 100 %, to będziemy mieć następne grupy osób do obniżania emerytur i rent, bo przecież pracowały i służyły - zdaniem pomysłodawców - w  "totalitarnym państwie" . Ciekawe czy sobie pomysłodawcy też poobniżają renty i emerytury, bo większość w tym czasie pracowała dla tego samego totalitarnego Państwa?

Pozdrawiam Panie Pośle (dane adresowe do wiadomosci posła J. Zemke), 26 listopada 2016 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Kiedy można skierować sprawę do TPC w Strasburgu?

Szanowny Panie Pośle,
jestem emerytem policyjnym, policjantem w stanie spoczynku z 1,5-roczną przeszłością w organach bezpieczeństwa państwa, 20 latami służby w Policji po lipcu 1990 roku i kilkoma latami pracy w cywilu po przejściu na emeryturę (teraz wg projektu, pracując i odprowadzając składki ZUS już nigdy nawet 1 zł nie dopracuję do emerytury).

Moja emerytura za okres 1,5 roku w organach wynosi około 70 zł netto, a pozostała kwota za czas służby w Policji i pracy cywilnej wynosi około 3500 zł netto. Wystarcza na przyzwoite życie.

Teraz zostanę pozbawiony 2000 zł bez jakichkolwiek perspektyw związanych z tzw. dorabianiem (a projekt ustawy nie określa minimalnego czasu służby poza organami, który to okres uniemożliwiałby zastosowanie obniżenia emerytury do średniej krajowej w ZUS – opinia obecnego MF do projektu).

Przeszedłem pozytywnie weryfikację w 1990 roku i wiernie służyłem wolnej Polsce w Policji. Oczywiście uważam, że postępowanie obecnej władzy jest niesprawiedliwe, niezgodne z prawem, nie respektuje praw nabytych, jest niesłuszną represją. Gdyby mnie nie zweryfikowano pozytywnie, to zapewne w 1990 roku poradziłbym sobie w życiu i teraz nie zostałbym oszukany.

Mam do Pana następujące pytanie, podejrzewając, że powszechne sądy ubezpieczeń społecznych będą raczej zawieszać indywidualne skargi do chwili orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a z kolei Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie i paraliżu może kilka lat odwlekać z wydaniem wyroku: – Czy jest możliwym skierowanie skargi do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu bezpośrednio po uchwaleniu projektu obecnej ustawy i opublikowaniu jej w dzienniku ustaw, bez oczekiwania na wyczerpanie drogi prawnej w naszym kraju, motywując ten fakt brakiem sprawnie działających w Polsce organów państwa powołanych do przestrzegania praw człowieka?

Byłoby to o tyle istotne, że wobec przewidywanych pierwszych skutków obniżenia emerytur w listopadzie 2017 roku, w tym czasie TPC w Strasburgu może wydałby wyrok (mam nadzieję, że respektowany przez obecnie rządzących, albo nawet obecnie rządzący pod groźbą raczej niekorzystnego dla siebie wyroku wycofaliby się z realizacji ustawy w takim kształcie).

Spodziewam się, że stawiałoby to mój kraj w złym świetle, ale skoro tenże nie respektuje moich praw?

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 26 listopada 2016 r.

***

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Przepychanie ustawy "mundurowej"

 * Szanowny Panie Pośle,
piszę w sprawie procedowania ponownej "ustawy dezubekizacyjnej".
Jak zapatruje się Pan na kwestię wydanych po "pierwszej ustawie" z 2009 r. prawomocnych wyroków sądów określających wysokość emerytury. Czy będą honorowane te wyroki czy też kolejne ustawy będą dalej zmniejszać świadczenia?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji czytamy, że projekt ustawy zwolniony jest z opinii w kwestii zgodności z prawem unijnym. Jest też pismo dot. odstąpienia od opinii prawniczej o ustawie.

Czy nie jest to na siłę, wbrew przepisom, przepychanie ustawy?
Czy UE może zająć się tą ustawą, jeżeli chodzi o zgodność z prawem unijnym?

Z poważaniem (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 24 listopada 2016 r.

***

Odpowiedź posła Janusza Zemke:

Dziękuję Pani za e-maila. Informuję, że Trybunał w Strasburgu nie może się zajmować projektami. Jego kompetencje rozpoczynają się dopiero po wyczerpaniu drogi prawnej w państwie unijnym.
Gdy nastąpi ten moment – będę oczywiście służył pomocą prawną.

Janusz Zemke

Strasburg, 24 listopada 2016 r.

***


 

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 z 34