Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

Dobre warunki pracy dla polskich przewoźników

– Polscy przewoźnicy są obecnie największą grupą przedsiębiorców drogowych na europejskim rynku. Codziennie, po Unii Europejskiej kursuje 200 tysięcy ciężarówek z Polski, a transportem międzynarodowym zajmuje się 32 tysiące przedsiębiorstw.

Potrafią one umiejętnie wykorzystać wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i pracować efektywnie na konkurencyjnym rynku.

Nie ma wątpliwości, co do tego, że kierowcy ciężarówek muszą mieć dobre warunki pracy i godną płacę. Ponieważ są obciążeni pracą przebywają często wiele dni poza domem, muszą mieć także zapewniony właściwy odpoczynek i zapewnione bezpieczeństwo.

Uważam w tym kontekście, że błędne są prace w UE nad tymi rozwiązaniami, które wprowadzają dodatkowe obciążenia administracyjne dla przewoźników, nie poprawiając w rzeczywistości sytuacji bytowej kierowców. Moim zdaniem, dzisiaj istota wysiłków Unii Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich powinna polegać na poprawie infrastruktury drogowej, w tym na budowie nowych parkingów odpowiednio wyposażonych i bezpiecznych.

Janusz Zemke

Strasburg,

16 maja 2017 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1966

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 1715

Kurs obsługi komputera

Obraz 4396

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

7642209
Obecnie stronę przegląda
92 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • UWAGA członkowie grupy ZEMKE TEAM! W dniach 23-27 czerwca br. poseł Janusz Zemke zaprasza kolejne 54 osoby z regionu na wyjazd do Brukseli. Będą wśród nich dwie osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy e-mailowe poseł wylosował 20 maja o godz. 18,00 w Warszawie. Są to: tap3@...pl oraz zbyszkoimaria@...pl Gratulujemy!.

Komunikaty

* 27 maja br., to dzień, w którym działacze SLD w całym kraju rozdają na ulicach wielu miejscowości bezpłatne egzemplarze Konstytucji RP z tekstem uchwalonym 2 kwietnia 1997 r. 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, a Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r. Na fot. przewodniczący SLD w Tucholi Piotr Jarosz wręcza przechodniom Konstytucję RP na jej 20-lecie.

* 25 i 26 maja br. poseł Janusz Zemke przebywał na spotkaniach poselskich w regionie kujawsko-pomorskim.

  • 25 maja – Grudziądz, Turzyn k. Kcyni

godz. 9,30 – "Europejska lekcja" i spotkanie z uczniami w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Grudziądzu przy ul. Sienkiewicza 27

godz. 11,00 – spotkanie z przedstawicielami regionalnych i lokalnych mediów, biuro poselskie J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27, lok. 43

Biuro posła Janusza Zemke w Grudziądzu otwarte zostało dziś pod nowym adresem: ul. Kosynierów Gdyńskich 27, lok. 43, tel. 736 83 29 30. Na fot. poniżej: poseł Janusz Zemke z asystentem w Grudziądzu Tobiaszem Kobyłeckim, przed wejściem do nowej siedziby biura

godz. 12,00 – spotkanie z aktywem lewicy w Grudziądzu i członkiniami Forum Równych Szans i Praw Kobiet, siedziba biura poselskiego J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27

godz. 13,00 – spotkanie z przedstawicielami Koła SEiRP w Grudziądzu, biuro poselskie J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27

godz. 16,00 – spotkanie w nowo otwartym Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie k. Kcyni

  • 26 maja – Bydgoszcz, Koronowo, Szubin

godz. 11.00 – nagranie rozmowy w redakcji "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej. Artykuł ukaże się na łamach "Gazety" 30 maja br.

godz. 12,15 – udział w audycji Marcina Kupczyka "Pytać każdy może" na antenie Polskiego Radia PiK, wraz z europosłami Tadeuszem Zwiefką i Kosmą Złotowskim


godz. 12.30 – udział w III Powiatowym Konkursie Piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej "Listy śpiewające" w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy przy ul. Stawowej 41. Poseł ufundował główną nagrodę – zaproszenie do Brukseli. Laureatką została Marcelina Bociek z IV LO w Bydgoszczy

godz. 16,00 – otwarte spotkanie z mieszkańcami Koronowa, sala Urzędu Miejskiego przy pl. Zwycięstwa 1

godz. 19,00 – otwarte spotkanie z mieszkańcami Szubina, sala Szubińskiego Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13

* 22 maja br. o godz. 7,15 poseł Janusz Zemke był gościem  programu "Rozmowa Poranka" w TVN24 Biznes i Świat.  Rozmawiano
o wizytach Donalda Trumpa w krajach Zatoki Perskiej i Izraelu, sytuacji w Unii Europejskiej po wyborach we Francji, Niemczech i Brexicie oraz skutkach polskiej polityki wobec uchodźców.

* UWAGA członkowie grupy ZEMKE TEAM! 
W dniach 23-27 czerwca br.  poseł Janusz Zemke zaprasza kolejne 54 osoby z regionu na wyjazd do Brukseli, zwiedzenie siedziby Parlamentu Europejskiego i zabytków stolicy Europy. Tradycyjnie już będą wśród nich dwie osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy e-mailowe poseł wylosował 20 maja o godz. 18,00 w Warszawie. Szczęśliwcami są posiadacze e-maili: tap2@...pl oraz zbyszkoimaria@...pl

* Od 15 do 18 maja br. obradował na sesji plenarnej Parlament Europejski w Strasburgu. Wśród tematów – debata nad ustaleniami kwietniowego szczytu Rady Europejskiej. W dyskusji uczestniczyli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Posłowie z zadowoleniem odnotowali jednomyślność 27 państw i instytucji Unii w sprawie Brexitu. Wystąpienia posła Janusza Zemke nt. marnotrawienia żywności oraz warunków pracy europejskich przewoźników z Polski – zobacz TUTAJ.

* 12 maja br. o godz. 20,20 w "Faktach z zagranicy" TVN24 Biznes i Świat, gośćmi  redaktora Piotra Kraśki byli europoseł Janusz Zemke i Paweł Zalewski.

* W "Poradniku dla emerytów..."   przeczytać można o aktualnych działaniach środowisk mundurowych dot. skutków represyjnej ustawy z 16 grudnia 2016 r., m.in. zamieściliśmy opinie prawne i mapy drogowe postępowania odwoławczego kilku warszawskich kancelarii prawnych, przygotowanych na zlecenie Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

* 6 maja br. poseł Janusz Zemke przebywał na spotkaniach poselskich w Świdnicy (woj. dolnośląskie):

  • godz. 11,oo – otwarte spotkanie dla mieszkańców, Klub BOLKO przy pl. Grunwaldzkim 11; tematem była przyszłość Unii Europejskiej, czytaj więcej...;
  • godz. 14,oo – spotkanie z władzami miasta na temat realizacji inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych przez Unię Europejską. 

* 3 maja br. poseł Janusz Zemke wystosował priorytetowe pytanie poselskie do Komisji Europejskiej ws. pozbawienia uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy mundurowych, czytaj więcej... 

* Od 2 do 11 maja br., to dni wypełnione pracami europosłów w komisjach i grupach politycznych Parlamentu Europejskiego. 3 maja poseł Janusz Zemke uczestniczył we wspólnym posiedzeniu komisji AFET i SEDE na temat wspólpracy Unii Europejskiej z NATO.

* 1 maja br. poseł Janusz Zemke uczestniczył w Manifestacji Pierwszomajowej OPZZ i partii lewicy w Warszawie:

Kwiaty od posła Janusza Zemke m.in. podczas inowrocławskiej manifestacji 1-Majowej, pod pomnikiem Obrońców Inowrocławia złożył asystent posła Tomasz Mokos (fot. inowroclaw.naszemiasto.pl):

* 29 kwietnia br. poseł Janusz Zemke wypowiedział się dla "Faktów" TVN na temat odwołanego przetargu na zakup dronów: – Zamiast dyskutować poważnie o wojsku, dyskutuje się o panach Misiewiczach i Biniendach, natomiast tam, gdzie są rzeczy ważne dla wojska, to są tylko słowa, słowa, słowa...

* Na 29 kwietnia br. europosłowie SLD Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Służb Mundurowych przygotowali konferencję pt. "Ochrona praw funkcjonariuszy i żołnierzy w demokratycznym państwie", wynajmując na obrady Salę Kolumnową w budynku Sejmu RP. W ostatniej chwili zgoda na wynajem sali została wycofana. W związku z tym uczestnicy zaplanowanego spotkania zebrali się o godz. 11,3o przed Sejmem, w formie zgromadzenia publicznego, czytaj więcej...

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Ograniczajmy marnotrawienie żywności

– Ograniczenie marnotrawienia i zwiększenie bezpieczeństwa żywności, to cele nie tylko gospodarcze, ale także etyczne.

Z przekonaniem poparłem sprawozdanie przygotowane przez posła Biljana Borzana, przedstawione na majowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Uważam, że należy wspierać wszystkie działania ograniczające marnotrawienie żywności.

Na świecie, co roku jest marnowanych ponad 30 proc. wytwarzanej żywności. W Unii Europejskiej skala tego zjawiska jest wysoce niepokojąca, gdyż rocznie marnuje się 80 milionów ton żywności.

Z zasady podkreśla się wymiar gospodarczy tego zjawiska. Moim zdaniem, znacznie istotniejszy jest wymiar etyczny, gdyż mamy nadprodukcję żywności, przy równoczesnej rosnącej skali ubóstwa w świecie i liczbie ludzi biednych, których nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywnościowych.

Popieram działania Unii Europejskiej, które mają ograniczyć marnotrawstwo żywności do 2030 roku, co najmniej o 50 procent. Wymaga to oczywiście nasilenia działań w zakresie rozsądnego planowania produkcji rolno-spożywczej, jak również przechowywania i przetwarzania żywności. Ponieważ nie da się wyeliminować zupełnie zjawiska marnotrawienia żywności, Unia powinna wspierać te badania i technologie, które umożliwią odzyskiwanie jak najwięcej cennych surowców.

Janusz Zemke

Strasburg,

16 maja 2017 r.

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1252

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1328

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

29 Maja 2017
Poniedziałek
Imieniny obchodzą: Bogusława, Magdalena i Maksymilian
Do końca roku zostało
216 dni.

Internauci piszą...

Strona: 1, ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 z 34

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Partie lewicowe w Parlamencie Europejskim

* Witam szanowny Panie Pośle! W ostatnim czasie stałem się indywidualnym członkiem Europejskiej Partii Lewicy. Proszę o informacje o tym, jak odbywa się działalność w ramach tej struktury.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke)

***

Szanowny Panie,
w imieniu posła Janusza Zemke, uprzejmie Panu dziękuję za e-mail.
Pragnę też pogratulować, że zdecydował się Pan aktywnie włączyć w prospołeczną działalność organizacji lewicowej, funkcjonującej na poziomie europejskim.

Muszę jednak zaznaczyć, że zarówno Sojusz Lewicy Demokratycznej, jak i poseł Janusz Zemke są członkami Partii Europejskich Socjalistów (PES), której program i wartości reprezentują w Parlamencie Europejskim, należąc do grupy politycznej Socjalistów i Demokratów (S&D).

Partię Europejskiej Lewicy
(PEL), do której Pan przystąpił – reprezentuje w Parlamencie Europejskim inna grupa polityczna, tj. Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL).

Mając powyższe na uwadze, raz jeszcze dziękuję za mail i w sprawie pytań dotyczących działalności Partii Zjednoczonej Lewicy (PEL) uprzejmie sugeruję zapoznanie się ze stroną internetową tej partii (http://www.european-left.org/), gdzie znajdzie Pan zapewne odpowiedź na wszystkie interesujące go kwestie.

Z poważaniem,
Marek Tomczyk, asystent posła
Bruksela, 26 września 2015 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Apel do posłów w sprawie TTIP

Szanowny Panie Europośle Januszu Zemke,

zwracam się do Pana w sprawie zbliżającego się głosowania w Parlamencie Europejskim, dotyczącego wstępnego raportu na temat Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Cieszymy się, że Parlament Europejski wyraża swoją opinię na temat TTIP oraz doceniamy rolę, jaką odegrał w dotychczasowych debatach publicznych kwestii tej dotyczących.

Apelujemy do wszystkich członkiń i członków Parlamentu Europejskiego, by określając swoje stanowisko wzięli pod uwagę wolę wyrażoną przez 2,3 miliona obywatelek i obywateli UE, a tym samym wsparli uchwałę wzywającą do zerwania rozmów w sprawie TTIP w zakresie przewidzianym przez obowiązujący obecnie mandat negocjacyjny. Prosimy co najmniej o zwrócenie uwagi, z jak wielką krytyką spotkał się zarówno w debacie publicznej, jak i w konsultacjach Komisji Europejskiej, negocjowany w ramach TTIP mechanizm rozstrzygania sporów inwestor-przeciw-państwu (ISDS) i odrzucenie go w każdej możliwej postaci.

My, sygnatariuszki i sygnatariusze, reprezentujemy 477 organizacji z całej Europy, włączając w to 12 organizacji z Polski. Nasza koalicja skupia związki zawodowe i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, reprezentujące szeroki zakres interesu publicznego, w tym ochronę środowiska, zdrowie, prawa obywatelskie, rolnictwo, prawa konsumenckie oraz kluczowe usługi publiczne, w tym zwłaszcza edukację i służbę zdrowia.

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zgromadziliśmy już przeszło 2,3 miliona podpisów przeciwko zawarciu TTIP oraz ratyfikacji Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej (CETA) z Kanadą. Czyni to ze Stop TTIP największą do tej pory Europejską Inicjatywą Obywatelską, nawet jeśli Komisja odmawia jej rejestracji. Chcemy powstrzymać TTIP oraz CETA, ponieważ zawierają kilka krytycznych elementów, takich jak ISDS czy zasady współpracy regulacyjnej, zagrażających demokracji i praworządności. Chcemy zapobiec obniżaniu w procesie nietransparentnych negocjacji standardów zatrudnienia, opieki społecznej, ochrony środowiska, prywatności, praw konsumenckich oraz deregulacji usług publicznych (takich jak dostęp do wody), jak również dostępu do dóbr kultury.

Z poważaniem,
(dane adresowe do wiadomości posła Janusza Zemke), 7 lipca 2015 r.
***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Uwolnić panoramę!

* Internauci piszą do europosłów w sprawie uwolnienia panoramy w całej Unii Europejskiej. Liczne e-maile zawierają obawy przed objęciem prawami autorskimi fotografii komercyjnych, na których pojawiają się powszechnie znane, a charakterystyczne dla europejskich miast obiekty, jak np. wieża Eiffla w Paryżu.

Niektóre propozycje przyjęte przez Komisję Prawną PE zmierzają do potrzeby uzyskiwania zgody właścicieli praw autorskich obiektu na wykonanie zdjęcia. Internauci zachęcani do lobbingu przez Wikipedię https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikipedia_Signpost/2015-06-17/In_focus, uznają, że obiekty te stały się własnością publiczną i fotograficzna panorama z ich widokiem nie powinna podlegać ograniczeniom w całej Unii. Przestrzeń publiczna istnieje bowiem dla korzyści wszystkich.

Debata na ten temat odbędzie się w Parlamencie Europejskim 9 lipca, czytaj więcej... Temat posiedzenia: "Harmonizacja niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym", posłanka-sprawozdawca będzie Julia Reda z Zielonych (Niemcy).

Aktualizacja: Stosunkiem głosów 502 do 40, europosłowie zagłosowali za uwolnieniem panoramy, w tym także poseł Janusz Zemke, 9 lipca 2015 r.

***

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Głosowanie ws. TTIP

* Szanowny panie pośle,
pisze do pana w sprawie nadchodzącego głosowania w sprawie przyszłości TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership czyli Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji).

Ta umowa jest niedopuszczalnym atakiem na suwerenność państwową Polski, możność samodzielnego stanowienia prawa i decydowania o zasadach, jakimi nasz kraj, zarówno jako suwerenna jednostka, jak i członek Unii Europejskiej, zamierza się kierować.

Szczególnie klauzula “investor-state dispute settlement” (ISDS) daje olbrzymią przewagę korporacjom, które mogą pozywać państwa członkowskie o “pozbawienie ich zysków” tylko i wyłącznie ze względu na wprowadzenie w życie przez demokratycznie wybrane władze ustaw chroniących rodzimy rynek, przemysł, środowisko naturalne itp.

Jest to oburzające i oczekuję od pana, jako mojego reprezentanta zajęcia jedynego stanowiska zgodnego z interesem narodu, tj. głosowania przeciwko TTIP.

Z wyrazami szacunku, (dane adresowe do wiadomości posła), 12 czerwca 2015 r.

***

Szanowni Państwo,

takie i podobnej treści e-maili europosłowie otrzymują dziesiątki dziennie. Dowodzi to jak bardzo kontrowersyjne są ustalenia TTIP. Faktem jest także, że na poprzednim posiedzeniu Parlamentu Europejskiego duża liczba zgłoszonych poprawek do rekomendacji ws. negocjacji TTIP była przyczyną odwołania debaty  oraz głosowania. Tekst przekazano Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA), która podejmie decyzję o kolejnych krokach. Posiedzenie komisji zaplanowano na 15-16 czerwca. Do niej wpływają wszystkie uwagi od europosłów. Przed następnym terminem głosowania w Parlamencie sprawy TTIP zbierze się frakcja Socjalistów i Demokratów (S&D) i ustali jak będą głosować jej europosłowie.

Janusz Zemke

Bruksela, 15 czerwca 2015 r.

***


 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Fundacja Chustka

* Szanowny Panie Pośle,
w imieniu Fundacji Chustka (polskiej organizacji pozarządowej, członka Pain Alliance Europe, zajmującej się wsparciem osób, które cierpią z powodu bólu) - zwracam się z uprzejmą prośbą o poparcie założeń i działań powstałej w 2014 roku w europarlamencie European Parliament Interest Group on Brain, Mind and Pain.

Aktualnie wspiera ją ponad 40 europosłów z różnych państw - członków Unii Europejskiej, niestety, w tej grupie nie ma nikogo z Polski.

Ponieważ w Rzeczpospolitej Polskiej wiele tysięcy naszych rodaków cierpi na ból przewlekły, związany z różnego typu schorzeniami (w tym chorobami nieuleczalnymi), bardzo prosimy o wsparcie tej inicjatywy w imieniu polskich pacjentów. Brak przedstawicieli polskich w tej grupie deputowanych napawa nas ogromnym smutkiem i troską. Będziemy ogromnie zobowiązani za potwierdzenie otrzymania naszego apelu.
http://www.brainmindpain.eu/register-of-supporters/
Łączę wyrazy szacunku,
Agnieszka Olejnik, Prezes Zarządu Fundacji Chustka

***
Szanowna Pani Prezes,
uprzejmie informuję, że zainspirowany Pani e-mailem, zgłosiłem akces do grupy European Parliament Interest Group on Brain, Mind and Pain.
Z poważaniem, Janusz ZEMKE
Bruksela, 26 maja 2015 r.

***

 

 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Druga strona polskiego medalu

Prawicowa polityka historyczna zakłamała naszą historię i dokonała wielkiego spustoszenia w świadomości Polaków oraz ich dumie z własnych sukcesów i osiągnięć.

Prawica eksponuje wyłącznie mankamenty, klęski i podłości okresów rządów i działań lewicy, szczególnie powojennego okresu stalinowskiego, do 1956 roku, przedstawiając je, jako cele działań lewicy. Pomija milczeniem rzeczywiste cele i dążenia lewicy oraz osiągnięcia tych okresów. W ten sposób tworzy w świadomości Polaków karykaturalny obraz PRL i lewicy. Takie prezentowanie historii i PRL szczególnie intensywnie popularyzuje IPN, opierający się w dużym zakresie na dokumentach i działaniu Urzędu Bezpieczeństwa.

Służby bezpieczeństwa, jak w każdym państwie, prowadziły działania ochraniające władzę i jej dążenia do realizacji lewicowych celów państwowych. Służby bezpieczeństwa zwalczały przeciwników władzy i ustroju, metodami szczególnie restrykcyjnymi i brutalnymi w okresie stalinowskim. Po 1956 roku, metodami znacznie złagodzonymi. Zapobiegały działaniom opozycji, prowadzącej do zmiany władzy i ustroju. W ten sposób chroniły społeczeństwo przed szkodliwymi działaniami, jakie wystąpiły po zdobyciu władzy przez opozycję, w III RP, o których piszę dalej.

Pamiętając, że każde rozwiązanie przynoszące efekty ma również swoje mankamenty, a każdy okres historyczny, każdego państwa, obfituje w sukcesy i zasługi oraz klęski i podłości - historia powinna uwzględniać wszystkie te elementy i uwarunkowania przedstawianych okresów. Elementy takie występowały zarówno w PRL, jak i w III RP oraz występują obecnie.

Obecna władza i publikatory głównego nurtu eksponują zasługi AK. żołnierzy wyklętych i opozycji w okresie PRL oraz sukcesy i osiągnięcia III RP, natomiast mówiąc lub pisząc o okresie PRL lub o lewicy, eksponują wyłącznie mankamenty, klęski i podłości. W bardzo wielu publicznych wypowiedziach słyszy się coś złego o Polsce okresu PRL. Nie spotkałem w wypowiedziach przedstawicieli innych krajów tak negatywnych opinii o swojej ojczyźnie i jej historii oraz deprecjonowaniu jej osiągnięć.

Ja żyłem w okresie II RP, wojny, PRL i III RP. Widziałem obie strony medalu tych okresów i spróbuję przedstawić w dużym skrócie drugie strony medalu PRL i III RP.

- Porozumienie generała Sikorskiego ze Stalinem, w czasie wojny, spowodowało zwolnienie z obozów Polaków wywiezionych w czasie wojny do Związku Radzieckiego i uformowanie z nich Ludowego Wojska Polskiego, a w tym Armii Andersa. Po opuszczeniu Związku Radzieckiego przez Armię Andersa, Polacy pozostający w ZSRR byli traktowani dużo gorzej.

- AK w czasie okupacji ofiarnie walczyła z Niemcami. Po wyzwoleniu z okupacji niemieckiej terenów wschodniej Polski przez armię radziecką i polską, odmówiła wstąpienia do armii polskiej i dalszej walki z Niemcami o wyzwolenie Polski z okupacji niemieckiej. Zgodnie z decyzją Polskiego Rządu w Londynie, AK miała pozostać na terenie wschodniej Polski. W efekcie, władze radzieckie potraktowały AK jako wrogów, rozbroiły i wysłały do obozów przymusowej pracy oraz stosowały brutalne represje, również bezpośrednio po wojnie.

- AK wywołała powstanie warszawskie, w którym zginęło ok. 200 tys. Polaków i została zniszczona Warszawa a ludność wysłana do obozów.

- Armia Radziecka i Ludowe Wojsko Polskie wyzwoliły Polskę z okupacji niemieckiej. W Berlinie, na Bramie Brandenburskiej załopotały tylko dwa sztandary: radziecki i polski.

- Po wojnie, Polska została odbudowana, uprzemysłowiona i zurbanizowana. Zapewniono warunki do życia dla wszystkich obywateli, których liczba wzrosła do 1989 roku o 14 milionów, w tym, szczególnie w miastach.

Szerzej osiągnięcia okresu powojennego przedstawiam niżej.

- Żołnierze wyklęci, walcząc o cele niemożliwe do osiągnięcia w tamtych warunkach geopolitycznych, mordowali Polaków, którzy organizowali i budowali Polskę powojenną, a czasem i ich rodziny oraz rabowali wsie w obszarach swojego działania. Dzisiaj takie działania nazywane są terroryzmem. W efekcie, służby bezpieczeństwa, w okresie stalinowskim, stosowały wobec nich represje, niestety, często bardzo brutalne.

- PRL była pełnoprawnym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Sojusz ze Związkiem Radzieckim, Układ Warszawski, powstanie NRD oraz obecność wojsk ZSRR na terenie NRD i Polski, gwarantowały nienaruszalność zachodniej granicy Polski, nie uznawanej przez Republikę Federalną Niemiec, dążącą do przywrócenia przedwojennej granicy z Niemcami.

- Sojusz ze Związkiem Radzieckim i członkostwo PRL w Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej zapewniały Polsce zaopatrzenie gospodarki w podstawowe surowce, takie jak: ropa naftowa, rudy żelaza i bawełna. Umożliwiały uzyskanie, na potrzeby rozwoju przemysłu, dokumentacji technicznej i organizacyjnej oraz maszyn i urządzeń, a także wymianę doświadczeń w zakresie nauki, techniki i organizacji. Polska za dostawy płaciła węglem i wyrobami polskiego przemysłu. Rozliczenia ułatwiało stosowanie wspólnej waluty – rubla transferowego. Ceny surowców ustalano na podstawie cen na rynkach światowych, średnich z okresu ostatnich 5 lat.

- Władze PRL bardzo ograniczyły wpływ władz ZSRR na wewnętrzne działania w Polsce, szczególonie po zmianie polityki w 1956 roku.

- Opozycja niszczyła gospodarkę polską, organizację państwa i stosunki z sąsiadami, organizując masowe strajki, blokady i manifestacje. Władza początkowo próbowała zwalczać opozycję siłą, co spowodowało zmianę kierownictwa. Po zmianie, władza dążyła do ostatniej chwili do porozumienia. Propozycje porozumienia, uzgodnione w listopadzie 1981 roku, na spotkaniu generała Jaruzelskiego, Prymasa Polski i Lecha Wałęsy, zostały jednak odrzucone przez władze Solidarności. To zmusiło władze do wprowadzenia stanu wojennego, w celu ratowania społeczeństwa przed tragicznymi skutkami destrukcyjnych działań Solidarności. Działania te spowodowały spadek produkcji i eksportu, uniemożliwiających spłatę kredytów, wykorzystanych na rozwój i modernizację gospodarki.

Osiągnięcia PRL pomijane przez obecne władze i publikatory głównego nurtu:

- Uspołeczniono kapitał przez jego nacjonalizację, a za tym i zysk, przeznaczając go na rozwój i inne cele społeczno gospodarcze.

- Odbudowano zniszczenia wojenne, zelektryfikowano wsie i rozwinięto budownictwo mieszkaniowe, standardowe, do 240 tys. mieszkań/rok.

- Ograniczono bezrobocie przez uprzemysłowienie i reformę rolną. Wybudowano ponad 1,5 tys. dużych przedsiębiorstw. Np. budowlanych, hut, stoczni, kopalni, rozwinięto energetykę, transport lądowy i morski oraz przemysły: chemiczny, maszynowy, precyzyjny, lekki, spożywczy i inne, a wiele przedsiębiorstw rozbudowano i zmodernizowano.

- Rozwijano nieodpłatne szkolnictwo, zlikwidowano analfabetyzm, wybudowano tysiąc szkół na tysiąclecie Polski oraz wiele szkół średnich i wyższych. Tworzono i rozwijano placówki naukowo-badawcze oraz podejmowano działania rozwojowe w przedsiębiorstwach. Duże zakłady pracy organizowały szkolenia zawodowe i podnoszenie kwalifikacji dla swoich pracowników. Koszty społeczne kształcenia absolwenci zwracali pracując w kraju, najczęściej w wyuczonym zawodzie.

- Objęto obywateli nieodpłatną opieką medyczną oraz budowano szpitale i ośrodki zdrowia. Zakłady pracy i szkoły wyposażano w placówki służby zdrowia, zapewniając w ten sposób bezpośrednią opiekę medyczną pracownikom i uczniom.

- Rozwijano i upowszechniano kulturę: teatry, kina, świetlice, klubo-kawiarnie i biblioteki, szczególnie wiejskie. Zakłady pracy organizowały wycieczki pracowników na imprezy kulturalne i krajoznawcze oraz występy artystów w zakładach pracy.

- Upowszechniono związki zawodowe, a w 1957 roku powołano samorządy pracownicze o dużych uprawnieniach. W każdym zakładzie pracy były organizacje reprezentujące pracowników wobec kierownictwa, do których pracownik mógł się odwołać, jeżeli czuł się potraktowany niesprawiedliwie. Mógł także uzyskać ich pomoc w różnych sytuacjach.

- Władze powoływały kierownictwa przedsiębiorstw za zgodą samorządów pracowniczych i partyjnych władz lokalnych. Tak powołane kierownictwa dążyły do zaspokojenia potrzeb: użytkowników produkowanych wyrobów, pracowników i okolicznych mieszkańców oraz zapewniały efektywność ekonomiczną i przestrzegały zasad współżycia społecznego.

- Zapewniono udział pracowników w zysku, w formie funduszu nagród zwanego trzynastą pensją oraz funduszy socjalnego i mieszkaniowego, zachęcając w ten sposób pracowników do dbałości o efektywność ekonomiczną.

- Ograniczono rozpiętość dochodów, ustalając taryfikatory płac, jednakowe dla wszystkich pracowników. Najwyższe płace dyrektorów największych przedsiębiorstw, zatrudniających kilkanaście tysięcy pracowników, nie przekraczały 4,5 średniej płacy.

- Wynagrodzenia zawsze były wypłacane w terminie.

- Czas pracy wynosił 8 godzin, łącznie z przerwą na posiłek. Ograniczano i wysoko opłacano godziny nadliczbowe: + 50% stawki za pierwsze 2 godziny i +100% za godziny następne oraz za świąteczne. W ten sposób zapewniono pracownikom czas potrzebny na sprawy osobiste i rodzinne.

- Zapewniono opiekę nad dziećmi w szkołach, przedszkolach i żłobkach, w czasie pracy rodziców.

Niestety, osiągnięciom towarzyszyły mankamenty, błędy i wypaczenia władz, które spowodowały protesty społeczne przeciwko postępowaniu władz. Hasłem protestujących było: "Socjalizm tak, wypaczenia nie". Władze PRL zdecydowały się przekazać władzę opozycji. Warunki przekazania władzy uzgodniono przy Okrągłym Stole.

Po przemianie ustroju nowa władza nie dotrzymała uzgodnionych warunków oraz zamiast działać zgodnie z intencją Solidarności - "Socjalizm tak, wypaczenia nie" - postąpiła odwrotnie -"Wypaczenia tak, socjalizm nie".

Mankamenty III RP pomijane przez obecne władze i publikatory głównego nurtu:

- Powrót plag społecznych: wyzysku, bezrobocia, nędzy i bezdomności.

- Wyprzedaż za bezcen majątku narodowego, zwana prywatyzacją i wielkie zadłużenie Polski, obciążające następne pokolenia.

- W prywatnych przedsiębiorstwach właściciele sami, lub powołane przez nich kierownictwa, całkowicie od nich zależne, działają zgodnie z potrzebami wzrostu zysku i zachciankami właścicieli. Traktują zaspokajanie potrzeb społecznych, jako koszty zmniejszające zyski, które należy minimalizować.

- Likwidacja dużej części przemysłu i placówek naukowo-badawczych, a szczególnie dużych przedsiębiorstw, zdolnych do innowacji, spowodowało zanik w Polsce potencjału rozwojowego, ograniczenie innowacyjności i zapotrzebowania na pracowników o wysokich kwalifikacjach.

- Rozwijanie wyłącznie małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających tylko pracowników wykonawczych i ich nadzorców, niezdolnych do innowacji oraz samodzielnego działania na rynkach międzynarodowych, zdało Polskę, w tym zakresie, na łaskę i niełaskę dużych przedsiębiorstw zagranicznych.

- Likwidacja szkolnictwa zawodowego.

- Pozostawienie rynkowi kształtowania struktury kwalifikacji absolwentów, spowodowało niedostosowanie jej do potrzeb gospodarki i bardzo częsty brak pracy dla absolwentów, w wyuczonym zawodzie oraz brak w gospodarce ludzi o potrzebnych kwalifikacjach.

- Ograniczenie zatrudnienia, wysokie bezrobocie i emigracja zarobkowa.

- Nieograniczona rozpiętość dochodów osób fizycznych, w tym luksusy i nędza.

- Ograniczenie standardowego budownictwa mieszkaniowego oraz bezdomność i eksmisje na bruk.

- Likwidacja placówek medycznych w szkołach i w zakładach pracy oraz likwidacja wielu innych placówek służby zdrowia, żłobków i licznych przedszkoli. Wielomiesięczne oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów i na zabiegi lecznicze.

- Wieloletnie oczekiwania na wyroki sądów.

- Likwidacja dużej części placówek oświatowych i kulturalnych.

- Likwidacja dużej części związków zawodowych.

- Pozbawienie pracowników prawa do zysku.

- Zmiany prawa pracy na niekorzyść pracowników.

- Ograniczenie umów o pracę na rzecz umów cywilnoprawnych, niezapewniających ubezpieczenia pracownika.

- W wielu organizacjach wydłużono czas pracy do 9 godzin z przerwą na posiłek, a często jest dłuższy bez dodatkowego wynagrodzenia.

- Opóźnione wypłaty wynagrodzeń, a czasem ich brak.

***

Celem lewicowej władzy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było wyeliminowanie plag społecznych i rozwój społeczno-gospodarczy. W PRL zapewniono warunki do życia i rozwoju dla wszystkich obywateli i ich potomstwa, których liczba wzrosła po wojnie o 14 milionów (do 1989 roku). Wyeliminowano plagi społeczne: wyzysk, bezrobocie i bezdomność.

Na najwyższy szacunek i uznanie zasługują Polacy, którzy wyzwolili Polskę z okupacji niemieckiej, a później Ją odbudowali i rozwinęli.

W III RP nie zapewniono warunków do życia dla wszystkich obywateli i ich potomstwa, których liczba nie wzrosła. Przyrost naturalny zmalał do ujemnego, a 2 miliony Polaków wyemigrowało, żeby znaleźć warunki do życia w innych krajach. Powróciły plagi społeczne: wyzysk, bezrobocie, nędza i bezdomność.

Czy ci, którzy to spowodowali zasługują na preferencje?


Obywatel Polski w okresie II RP, wojny, PRL i III RP

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 9 kwietnia 2015 r.)

***


 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Ciekawa inicjatywa dot. karty ratowniczej w pojeżdzie

* Kiedy liczy się każda sekunda, KARTA RATOWNICZA może uratować życie. Warto perzeczytać teksty spod dołączonych linków:
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=5289

Proszę otworzyć poniższe linki i dokładnie zapoznać się z materiałem.
http://kartyratownicze.pl/
http://kartyratownicze.pl/wzory-kart-ratownicznych/
http://kartyratownicze.pl/jak-zdobyc-karte-ratownicza-2/

Tak mało trzeba, a znaczyć może wiele dla bezpieczeństwa.
Sadzę, że po przeczytaniu artyków przyznacie Państwo rację, że gra warta świeczki, tym bardziej że pod linkiem
http://kartyratownicze.pl/wzory-kart-ratownicznych/  są gotowce kart dla wszelkich marek marek pojazdów.

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę można wydrukować na kolorowej drukarce i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy.

Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty, organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji.

* (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke)

19 lutego 2015 r.

***

 

Strona: 1, ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 z 34