Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

Dobre warunki pracy dla polskich przewoźników

– Polscy przewoźnicy są obecnie największą grupą przedsiębiorców drogowych na europejskim rynku. Codziennie, po Unii Europejskiej kursuje 200 tysięcy ciężarówek z Polski, a transportem międzynarodowym zajmuje się 32 tysiące przedsiębiorstw.

Potrafią one umiejętnie wykorzystać wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i pracować efektywnie na konkurencyjnym rynku.

Nie ma wątpliwości, co do tego, że kierowcy ciężarówek muszą mieć dobre warunki pracy i godną płacę. Ponieważ są obciążeni pracą przebywają często wiele dni poza domem, muszą mieć także zapewniony właściwy odpoczynek i zapewnione bezpieczeństwo.

Uważam w tym kontekście, że błędne są prace w UE nad tymi rozwiązaniami, które wprowadzają dodatkowe obciążenia administracyjne dla przewoźników, nie poprawiając w rzeczywistości sytuacji bytowej kierowców. Moim zdaniem, dzisiaj istota wysiłków Unii Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich powinna polegać na poprawie infrastruktury drogowej, w tym na budowie nowych parkingów odpowiednio wyposażonych i bezpiecznych.

Janusz Zemke

Strasburg,

16 maja 2017 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1647

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 576

Kurs obsługi komputera

Obraz 3646

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

7642216
Obecnie stronę przegląda
98 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • UWAGA członkowie grupy ZEMKE TEAM! W dniach 23-27 czerwca br. poseł Janusz Zemke zaprasza kolejne 54 osoby z regionu na wyjazd do Brukseli. Będą wśród nich dwie osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy e-mailowe poseł wylosował 20 maja o godz. 18,00 w Warszawie. Są to: tap3@...pl oraz zbyszkoimaria@...pl Gratulujemy!.

Komunikaty

* 27 maja br., to dzień, w którym działacze SLD w całym kraju rozdają na ulicach wielu miejscowości bezpłatne egzemplarze Konstytucji RP z tekstem uchwalonym 2 kwietnia 1997 r. 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, a Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r. Na fot. przewodniczący SLD w Tucholi Piotr Jarosz wręcza przechodniom Konstytucję RP na jej 20-lecie.

* 25 i 26 maja br. poseł Janusz Zemke przebywał na spotkaniach poselskich w regionie kujawsko-pomorskim.

  • 25 maja – Grudziądz, Turzyn k. Kcyni

godz. 9,30 – "Europejska lekcja" i spotkanie z uczniami w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Grudziądzu przy ul. Sienkiewicza 27

godz. 11,00 – spotkanie z przedstawicielami regionalnych i lokalnych mediów, biuro poselskie J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27, lok. 43

Biuro posła Janusza Zemke w Grudziądzu otwarte zostało dziś pod nowym adresem: ul. Kosynierów Gdyńskich 27, lok. 43, tel. 736 83 29 30. Na fot. poniżej: poseł Janusz Zemke z asystentem w Grudziądzu Tobiaszem Kobyłeckim, przed wejściem do nowej siedziby biura

godz. 12,00 – spotkanie z aktywem lewicy w Grudziądzu i członkiniami Forum Równych Szans i Praw Kobiet, siedziba biura poselskiego J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27

godz. 13,00 – spotkanie z przedstawicielami Koła SEiRP w Grudziądzu, biuro poselskie J. Zemke przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27

godz. 16,00 – spotkanie w nowo otwartym Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie k. Kcyni

  • 26 maja – Bydgoszcz, Koronowo, Szubin

godz. 11.00 – nagranie rozmowy w redakcji "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej. Artykuł ukaże się na łamach "Gazety" 30 maja br.

godz. 12,15 – udział w audycji Marcina Kupczyka "Pytać każdy może" na antenie Polskiego Radia PiK, wraz z europosłami Tadeuszem Zwiefką i Kosmą Złotowskim


godz. 12.30 – udział w III Powiatowym Konkursie Piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej "Listy śpiewające" w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy przy ul. Stawowej 41. Poseł ufundował główną nagrodę – zaproszenie do Brukseli. Laureatką została Marcelina Bociek z IV LO w Bydgoszczy

godz. 16,00 – otwarte spotkanie z mieszkańcami Koronowa, sala Urzędu Miejskiego przy pl. Zwycięstwa 1

godz. 19,00 – otwarte spotkanie z mieszkańcami Szubina, sala Szubińskiego Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13

* 22 maja br. o godz. 7,15 poseł Janusz Zemke był gościem  programu "Rozmowa Poranka" w TVN24 Biznes i Świat.  Rozmawiano
o wizytach Donalda Trumpa w krajach Zatoki Perskiej i Izraelu, sytuacji w Unii Europejskiej po wyborach we Francji, Niemczech i Brexicie oraz skutkach polskiej polityki wobec uchodźców.

* UWAGA członkowie grupy ZEMKE TEAM! 
W dniach 23-27 czerwca br.  poseł Janusz Zemke zaprasza kolejne 54 osoby z regionu na wyjazd do Brukseli, zwiedzenie siedziby Parlamentu Europejskiego i zabytków stolicy Europy. Tradycyjnie już będą wśród nich dwie osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy e-mailowe poseł wylosował 20 maja o godz. 18,00 w Warszawie. Szczęśliwcami są posiadacze e-maili: tap2@...pl oraz zbyszkoimaria@...pl

* Od 15 do 18 maja br. obradował na sesji plenarnej Parlament Europejski w Strasburgu. Wśród tematów – debata nad ustaleniami kwietniowego szczytu Rady Europejskiej. W dyskusji uczestniczyli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Posłowie z zadowoleniem odnotowali jednomyślność 27 państw i instytucji Unii w sprawie Brexitu. Wystąpienia posła Janusza Zemke nt. marnotrawienia żywności oraz warunków pracy europejskich przewoźników z Polski – zobacz TUTAJ.

* 12 maja br. o godz. 20,20 w "Faktach z zagranicy" TVN24 Biznes i Świat, gośćmi  redaktora Piotra Kraśki byli europoseł Janusz Zemke i Paweł Zalewski.

* W "Poradniku dla emerytów..."   przeczytać można o aktualnych działaniach środowisk mundurowych dot. skutków represyjnej ustawy z 16 grudnia 2016 r., m.in. zamieściliśmy opinie prawne i mapy drogowe postępowania odwoławczego kilku warszawskich kancelarii prawnych, przygotowanych na zlecenie Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

* 6 maja br. poseł Janusz Zemke przebywał na spotkaniach poselskich w Świdnicy (woj. dolnośląskie):

  • godz. 11,oo – otwarte spotkanie dla mieszkańców, Klub BOLKO przy pl. Grunwaldzkim 11; tematem była przyszłość Unii Europejskiej, czytaj więcej...;
  • godz. 14,oo – spotkanie z władzami miasta na temat realizacji inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych przez Unię Europejską. 

* 3 maja br. poseł Janusz Zemke wystosował priorytetowe pytanie poselskie do Komisji Europejskiej ws. pozbawienia uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy mundurowych, czytaj więcej... 

* Od 2 do 11 maja br., to dni wypełnione pracami europosłów w komisjach i grupach politycznych Parlamentu Europejskiego. 3 maja poseł Janusz Zemke uczestniczył we wspólnym posiedzeniu komisji AFET i SEDE na temat wspólpracy Unii Europejskiej z NATO.

* 1 maja br. poseł Janusz Zemke uczestniczył w Manifestacji Pierwszomajowej OPZZ i partii lewicy w Warszawie:

Kwiaty od posła Janusza Zemke m.in. podczas inowrocławskiej manifestacji 1-Majowej, pod pomnikiem Obrońców Inowrocławia złożył asystent posła Tomasz Mokos (fot. inowroclaw.naszemiasto.pl):

* 29 kwietnia br. poseł Janusz Zemke wypowiedział się dla "Faktów" TVN na temat odwołanego przetargu na zakup dronów: – Zamiast dyskutować poważnie o wojsku, dyskutuje się o panach Misiewiczach i Biniendach, natomiast tam, gdzie są rzeczy ważne dla wojska, to są tylko słowa, słowa, słowa...

* Na 29 kwietnia br. europosłowie SLD Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Służb Mundurowych przygotowali konferencję pt. "Ochrona praw funkcjonariuszy i żołnierzy w demokratycznym państwie", wynajmując na obrady Salę Kolumnową w budynku Sejmu RP. W ostatniej chwili zgoda na wynajem sali została wycofana. W związku z tym uczestnicy zaplanowanego spotkania zebrali się o godz. 11,3o przed Sejmem, w formie zgromadzenia publicznego, czytaj więcej...

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Ograniczajmy marnotrawienie żywności

– Ograniczenie marnotrawienia i zwiększenie bezpieczeństwa żywności, to cele nie tylko gospodarcze, ale także etyczne.

Z przekonaniem poparłem sprawozdanie przygotowane przez posła Biljana Borzana, przedstawione na majowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Uważam, że należy wspierać wszystkie działania ograniczające marnotrawienie żywności.

Na świecie, co roku jest marnowanych ponad 30 proc. wytwarzanej żywności. W Unii Europejskiej skala tego zjawiska jest wysoce niepokojąca, gdyż rocznie marnuje się 80 milionów ton żywności.

Z zasady podkreśla się wymiar gospodarczy tego zjawiska. Moim zdaniem, znacznie istotniejszy jest wymiar etyczny, gdyż mamy nadprodukcję żywności, przy równoczesnej rosnącej skali ubóstwa w świecie i liczbie ludzi biednych, których nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywnościowych.

Popieram działania Unii Europejskiej, które mają ograniczyć marnotrawstwo żywności do 2030 roku, co najmniej o 50 procent. Wymaga to oczywiście nasilenia działań w zakresie rozsądnego planowania produkcji rolno-spożywczej, jak również przechowywania i przetwarzania żywności. Ponieważ nie da się wyeliminować zupełnie zjawiska marnotrawienia żywności, Unia powinna wspierać te badania i technologie, które umożliwią odzyskiwanie jak najwięcej cennych surowców.

Janusz Zemke

Strasburg,

16 maja 2017 r.

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1245

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1296

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

29 Maja 2017
Poniedziałek
Imieniny obchodzą: Bogusława, Magdalena i Maksymilian
Do końca roku zostało
216 dni.

Internauci piszą...

Strona: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 z 34

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Nie dajmy się zwariować walentynkom!

Noc Kupały – Noc Świętojańska, to polskie, słowiańskie święto zakochanych, a nie walentynki!
Dlaczego Polacy obchodzą święto walentynek, przybyłe do nas z Ameryki? Dlaczego przyswajamy sobie to obce święto, uprawiane zimą, niemające nic wspólnego z naszymi zwyczajami?

Dlaczego w tym dniu kupujemy kwiaty, wytworzone przez małe chińskie rączki różne badziewia (kwiaty, serca itd.), skoro nas to święto nie dotyczy?

Noc Kupały z 21 na 22 czerwca, polskie, słowiańskie święto zakochanych, to otoczona tajemniczością, ciepła i czarująca noc, obchodzona w ciepełku lata, doskonała do obchodów święta zakochanych.

Noc Świętojańska to stare słowiańskie święto związane z letnim przesileniem, najkrótszym dniem w roku, powitaniem lata. Było świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym czarów i wróżb. W tym dniu dokonywano oczyszczenia, skacząc przez ognisko i dokonując obrzędu kąpieli, puszczano wianki. Ten dzień ma głębszy wymiar niż puste, bez wyrazu, nachalnie narzucane nam walentynki. W tym dniu również, wyjątkowo, nie obowiązywały surowe zakazy obyczajowe, a młodzi mogli bezkarnie oddalić się od zgromadzenia „w poszukiwaniu kwiatu paproci”. Tańczono, śpiewano pieśni, uprawiano zaloty – to wszystko do białego rana.

Dziś Noc Kupały przyjęto obchodzić z 23 na 24 czerwca, czyli w przeddzień św. Jana. Na Łotwie czy Litwie stała się dniem wolnym od pracy, w Finlandii natomiast jest jednym z najważniejszych świąt. A u nas? Zimne walentynki… Komu zależy, by nasze piękne zwyczaje uległy zanikowi?
Starajmy się, dążmy do tego, aby Noc Kupały stanowiła alternatywną propozycję dla zachodnich walentynek.

internauta (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 13 lutego 2015 r.

***


 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

W obronie praw zwierząt

* Na skrzynki e-mailowe europarlamentarzystów przesyłane są masowo listy internautów zaniepokojonych propozycjami zmian w przepisach o prawach zwierząt w Unii Europejskiej. Listy są  podobnej treści jak ten poniżej, i codziennie napływają ich setki...

"Szanowny Panie Pośle!

Wprowadzane obecnie propozycje poprawek do Animal Health Law są bardzo niekorzystne dla zwierząt bezdomnych. Bezdomne psy i koty mają podlegać pod zwierzęta dzikie, co jest wręcz niedorzeczne, jako że są to zwierzęta domowe, z czym musi się Pan ze mną zgodzić. Po drugie, może skutkować tym, że populacje zwierząt bezdomnych będą regulowane tak, jak dzikich – poprzez odstrzał. Proszę sobie wyobrazić, że Pański pupil (jeżeli takowego Pan posiada) ucieka Panu przez przypadek, przez co może zostać uznany za bezdomnego i odstrzelony.

Zwierzęta są dla mnie ważne. Udomowione psy i koty, to najbliżsi
przyjaciele człowieka a o przyjaciół się dba, także stworzenie takie
jak człowiek. To, że nie posiada się domu nie oznacza, że jest się
dzikim, prostym przykładem są bezdomni ludzie, którzy nie są uznawani za dzikusów tylko dlatego, że nie mają dachu nad głową. Zwierzęta także czują tak jak i my, ludzie. Dlatego proszę Pana o
reprezentowanie mnie, jako wyborcy, w Parlamencie Europejskim, i
czynne zaangażowanie w zatrzymanie niekorzystnych poprawek do Animal Health Law.

Z wyrazami szacunku", (nazwisko do wiadomości posła).

Poseł Janusz Zemke odpowiada na przesłane protesty i apele, pisząc:

"Uprzejmie dziękuję za mail.
Sam jestem miłośnikiem zwierząt i nie wyobrażam sobie, żeby bezdomne psy i koty traktować jak zwierzęta dzikie, szczególnie urządzając ich regularne odstrzały.

Już dziś media często donoszą, w jaki sposób są one traktowane, i jest to moim zdaniem niedopuszczalne. Chcę zapewnić, że podejmę starania, by przekonać moje koleżanki i kolegów w Parlamencie Europejskim do odrzucenia poprawek umożliwiających traktowanie bezdomnych zwierząt w tak niehumanitarny sposób.

Z poważaniem,

Janusz ZEMKE"

styczeń - luty 2015 r.

***

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

"Piaskiem po oczach" – jak rozmawia klasa polityczna?

* W TVN24 doszło do emocjonalnej rozmowy między Joanną Senyszyn z SLD a Andrzejem Jaworskim z PiS. Politycy, którzy rozmawiali o klauzuli sumienia i sprawie prof. Bogdana Chazana, częściej wymieniali inwektywy niż argumenty.

Prowadzący program "Piaskiem po oczach" Konrad Piasecki, podsumował: "Oto, jak rozmawia ze sobą polska klasa polityczna. Czas kończyć".  Tak została oceniona dyskusja przeprowadzona w TVN24 w dzisiejszy wieczór 4 lipca 2014 r.

Jest to smutne z wielu powodów, których jednak nie będę artykułował w tej notce. Chciałbym wyrazić jedynie swoje stanowisko jako człowiek żyjący w tym kraju, że lewica nadal nie ma koncepcji rozmów z tzw. ludźmi nawiedzonymi.

Uważam, że już czas najwyższy, aby np. pod hasłami: PIN – Prawo i Neutralność oraz PIM – Prawo i Mądrość, kierować swoje treści lewicowe do młodych ludzi, a szczególnie studentów. Jest poza tym wiele mniejszych lub większych stowarzyszeń i ruchów, czy nawet partii politycznych, którym nie emocje ale bogactwo treści merytorycznych pozwolą zbudować spokojny, szeroki front, mający na celu kształtować społeczeństwo nowoczesne, nowatorskie, zarówno w myśleniu, jak i działaniu – aby Polskę budować na silnej i innowacyjnej gospodarce, a nie na mitach symbolach i walce.

Kieruję do Pana europosła Janusza Zemke swoje ww. stanowisko, będąc pod smutnym wrażeniem dzisiejszego wieczoru.

Z poważaniem (dane adresowe do wiadomosci posła J. Zemke, 4 lipca 2014 r.)

***

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Gratulacje i najlepsze życzenia

Ponowny wybór Janusza Zemke na posła do Parlamentu Europejskiego sprawił, iż poselskie skrzynki e-mailowe i poczta SMS-owa pełne są gratulacji i życzeń, nadchodzących z różnych zakątków kraju. Przytaczamy zaledwie kilka dla przykładu:

* Wiedza,kompetencje i odpowiednie doświadczenie zawsze
procentują.Składam szczere gratulacje z okazji ponownego wyboru do Parlamentu Europejskiego, życząc przy okazji dużo zdrowia i dalszych sukcesów w działalności politycznej. Jednocześnie proszę o kontynuowanie wsparcia dla emerytów mundurowych, którego nigdy Pan Poseł nam nie odmawiał. Z wyrazami szacunku...

* Szanowny Panie, chciałbym gorąco pogratulować Panu wyboru na deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Od dawna interesują mnie Pańskie korzenie. Wiem, że urodził się Pan w Kowalewie Pomorskim, ale czy morze Pański ojciec lub matka mieli korzenie kaszubskie, kociewskie czy borowiackie (Bory Tucholskie); bardzo będę wdzięczny za odpowiedź i łączę wyrazy wielkiego szacunku...

* W "Newsletterze" 6.05.2014 roku pisał Pan, iż dobiega końca Pana pierwsza kadencja jako posła do Parlamentu Europejskiego.
Myślę, że w tym momencie wszyscy Pana sympatycy, panie Pośle, mówili sobie, że owszem dobiegła końca pierwsza kadencja, ale
nie ostatnia..., gdyż nikogo bardziej godnego do piastowania tego Urzędu po prostu nie ma.
Ważna była tylko Pana decyzja o powtórnym kandydowaniu.
Teraz, gdy stało się niepodważalnym faktem, iż został Pan ponownie wybrany na Urząd Posła do Parlamentu Europejskiego
– chciałbym życzyć Panu kolejnych, wspaniałych i bardzo owocnych w sukcesy następnych lat Pańskiej działalności poselskiej na forum Parlamentu Europejskiego. Proszę przyjąć szczere i z głębi serca płynące gratulacje. Serdecznie Pana pozdrawiam...

* Dzień dobry Panie Ministrze. Gratuluję wyniku, zawsze wiedziałem, że Pan jest najlepszy. Miło jest wiedzieć, że rozsądni ludzie będą nas reprezentować w UE. Pozdrowienia i dalszych sukcesów...

* Szczere gratulacje! Mam nadzieję, że za 5 lat będę mógł znów zagłosować na pańską kandydaturę 3. raz!!!
Życzę wielu sukcesów w Europarlamencie, jak i w życiu osobistym...

Itd., itp. więcej wpisów zobaczyć można na fanpage posła na FACEBOOKU.

***
Poseł Janusz Zemke serdecznie dziękuje za wszystkie słowa uznania, wsparcia, gratulacje i życzenia na nową kadencję w Parlamencie Europejskim.

Bydgoszcz, 6 czerwca 2014 roku

 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Polski parlament i Pralament Europejski - czym się różnią?

* Panie pośle, czy mógłby pan wyjaśnić jaka jest różnica między Parlamentem Europejskim a polskim Sejmem i Senatem? (...)

(dane adresowe do wiadomosci posła J. Zemke, 3 kwietnia 2014 r.)

Szanowna Pani,
uprzejmie dziękuję za e-maila. Jeśli chodzi o porównanie kompetencji Parlamentu Europejskiego i naszego polskiego Sejmu, mogę się z Panią podzielić kilkoma praktycznymi spostrzeżeniami, jako że byłem posłem na Sejm RP nieprzerwanie od 1989 r.
Oba parlamenty mają podobne kompetencje, czyli koncentrują się na tworzeniu prawa, uchwalaniu budżetu i powoływaniu osób na najwyższe stanowiska.
W Polsce, w procesie tworzenia prawa, bierze udział dwuizbowy parlament (Sejm, Senat) i na końcu ścieżki legislacyjnej – Prezydent RP, a ustawy wątpliwe może uchylić Trybunał Konstytucyjny.

Parlament Europejski jest tylko jednoizbowy, lecz w procesie tworzenia prawa europejskiego biorą udział jednocześnie, poza PE, dwie inne instytucje, tj. Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej. Akt prawny może wejść w życie dopiero po wypracowaniu konsensusu pomiędzy tymi instytucjami.

Druga istotna różnica dotyczy sposobu uprawniania polityki. W Polsce dąży się do utworzenia stałej większości w Sejmie (231 posłów), która wyznacza podział na władzę i opozycję. Polityka w Polsce, jest polityką konfrontacyjną, rzadkie są przypadki rzeczywistego współdziałania władzy i opozycji.

Na poziomie europejskim nie ma podziału na władzę i opozycję. Wśród komisarzy europejskich (są przedstawiciele zarówno partii konserwatywnych, socjaldemokratycznych, jak i liberalnych). Dla przykładu, przewodniczącym Komisji Europejskiej jest Jose Manuel BAROSSO (b. premier Portugalii z partii konserwatywnej), a jego pierwszym zastępcą jest Catherine ASHTON z brytyjskiej Partii Pracy. Naczelną zasadą działania PE, nie jest zatem ostra rywalizacja, a współdziałanie. Umożliwia to znacznie bardziej merytoryczne dyskusje.

Janusz ZEMKE

Bruksela, 3 kwietnia 2014 roku

 


 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Niska rewaloryzacja rent i emerytur

* Polecam artykuł z portalu gazetaprawna.pl, zatytułowany 
"Rekordowo niskie podwyżki rent i emerytur. Na tegorocznej rewaloryzacji budżet zaoszczędzi nawet 1,3 mld zł".

Wskutek niskiej inflacji, oczekiwane podwyżki rent i emerytur w br. mogą być najniższe od ponad 10 lat, czytaj więcej...

"Dziękujemy".

emeryt, (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 29 stycznia 2014 r.)

***

Skandaliczne pomysły Solidarnej Polski

* Panie Pośle.
Od 2008 roku jestem emerytem służb mundurowych, dotkniętym ustawą dezubekizacyjną. Moja emerytura została obniżona za to, że byłem 3 lata słuchaczem WSO-MSW w Legionowie (postępowanie sądowe w toku, obecnie w apelacji złożonej przez ZER MSW) oraz trochę ponad rok w Wydziale II WUSW w Słupsku (sprawa przegrana).

Obecnie dowiaduję się, że na etapie komisji sejmowych znajduje się projekt Solidarnej Polski, w myśl którego moja emerytura mogłaby zostać obniżona ponownie i to w sposób drastyczny, również za okres służby w UOP i ABW, w których to instytucjach pełniłem służbę w latach 1990 - 2008. Oczywiście po pozytywnej weryfikacji.

Czy mógłby Pan zająć stanowisko w tej sprawie i przynajmniej spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy moja (i wielu innych również) umowa zawarta z Państwem Polskim w roku 1990 ma jakąś wartość? Pogodziłem się w pewnym sensie, że jestem ukarany za okres służby w legalnej instytucji państwa uznawanego na całym świecie, tylko nie w naszym kraju, w jego obecnej postaci.
Ale lada dzień może się okazać, że moja służba w UOP i ABW była również zbrodnią, którą należy ukarać i to tylko dlatego, że w przeszłości pełniłem służbę dla władz PRL. Bo chyba takiej ewentualności nie można nazywać inaczej niż karą, zwłaszcza w zestawieniu z podobnym okresem służby w tych urzędach, pełnionej przez funkcjonariuszy przyjętych po 1990 roku.

Pozdrawiam
(dane adresowe do wiadomości posła Janusza Zemke, 22 stycznia 2014 r.)

***

* Dzień dobry. Chciałbym uzyskać Pana opinię o nowym projekcie Solidarnej Polski, dot. dalszego obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom SB. Szczególnie niepokoi mnie pomysł obniżenia wskaźnika za służbę w Policji z 2,6 % do 0,92 % ? Przecież to represja! Ktoś kto nawet kilka miesięcy pracował w SB, a potem kilkanaście lat w Policji będzie teraz miał naprawdę głodową emeryturę. Jak Pan przewiduje szansę na uchwalenie tej ustawy?

Pozdrawiam (dane adresowe do wiadomości posła Janusza Zemke, 22 stycznia 2014 r.)

***

* Szanowny Panie Pośle, jakkolwiek nie zostałem upoważniony do złożenia zapytania w imieniu wszystkich zainteresowanych sprawą, to myślę, że Pańska opinia na temat nowego pomysłu posła Jakiego na kolejne obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa bardzo by zainteresowała tych, których to może dotyczyć.

Chodzi mi o projekt nowelizacji "ustawy o zabezpieczeniu emerytalnym...", sklecony przez Solidarną Polskę i skierowany do opiniowania. Bardzo dramatyczna dyskusja toczy się tutaj.

Sprawę pogarsza dodatkowo milczenie mediów i osób, takich jak Pan, które starały się pomóc osobom dotkniętym przez poprzednią nowelizację.
Bardzo proszę o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie, które mógłbym przedstawić na zacytowanym forum.
Z poważaniem

(dane adresowe do wiadomości posła Janusza Zemke, 28 stycznia 2014)

***

Szanowni Państwo,

listów podobnej treści, jak te powyżej, otrzymuję ostatnio bardzo wiele. Serdecznie dziękuję za zaufanie, a niejednokrotnie dołączane też życzenia noworoczne.

Doskonale rozumiem rozgoryczenie sposobem, w jaki traktowani są obecnie w Polsce byli funkcjonariusze.
Pojawiające się propozycje dalszych restrykcji uważam za skandaliczne!
Jedyną realną możliwością zmiany tej sytuacji jest zmiana składu polskiego parlamentu i nowelizacja ustawy. W tego typu sporach liczy się bowiem przede wszystkim liczba głosów, jakimi można dysponować w Sejmie RP. Klub Poselski Sojuszu Lewicy Demokratycznej liczy zaledwie 26 posłów... Nie sądzę, by inna opcja polityczna była zainteresowana poprawą warunków życia byłych funkcjonariuszy.

Pozdrawiam

Janusz Zemke

Bruksela, 29 stycznia 2014

***

 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Apel do Parlamentu Europejskiego

Piszemy w sprawie nadchodzącego głosowania Parlamentu Europejskiego, zaplanowanego na 9 grudnia 2013 r. , ws. umowy o partnerstwie w sprawie połowów między Unią Europejską a Marokiem. Stowarzyszenie Przyjaciół Królestwa Maroka w Polsce, apeluje do Parlamentu Europejskiego o przyjęcie tej umowy.
Z poważaniem
Prezes Bensaid Jalal (FB), 4 grudnia 2013 r.

**

Wypowiedzi o bezpieczeństwie

Szanowny Panie Pośle,
z przyjemnością słuchałem Pana wypowiedzi w programie Horyzont TVN24 w dniu 9 listopada br., a w szczególności w przedmiocie przetargów dla wojska. Zgadzam się z Panem, że amerykańska dyplomacja nie tylko prowadzi politykę bezpieczeństwa, ale także pomaga firmom w prowadzeniu interesów na świecie. Liczę na dalsze ciekawe wypowiedzi dla mediów w zakresie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej.

Z wyrazami szacunku, (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 4 grudnia 2013 r.)

***


 

Strona: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 z 34