Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

Eksport broni z państw Unii pod większą kontrolą

– Państwa Unii Europejskiej są dużym dostawcą broni na świecie, a wartość wywozu z UE stanowi 26 procent ogólnego eksportu broni. Oznacza to, że UE jest po Stanach Zjednoczonych (33 procent) drugim, co do wielkości eksporterem broni, przed Rosją (23 procent).

W ostatnich kilku latach podwoił się w praktyce wywóz broni na Bliski Wschód. Problem polega jednak na tym, że część tej broni trafia do niestabilnych państw i bywa używana nie tylko w konfliktach zbrojnych, ale także do stosowania represji wewnętrznych. Zdarzają się także przypadki, że broń pochodząca z państw UE trafia do grup terrorystycznych, np. w Syrii i Iraku.

Uważam, że wszystko to oznacza, że Unia powinna radykalnie zwiększyć kontrolę eksportu broni. Zezwolenia wydawane na eksport muszą także zawierać oceny ryzyka, że broń trafi do innego odbiorcy, niż podany w zamówieniu.

Janusz Zemke

Strasburg,

12 września 2017 r.

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 633

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 4050

Kurs obsługi komputera

Obraz 1658

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

8599179
Obecnie stronę przegląda
163 użytkownik(-ów)
 • RSS RSS: Aktualności
 • RSS RSS: Komunikaty
 • UWAGA adresaci decyzji ZER MSWiA: Odwołanie MUSI być złożone w ciągu 30 dni! Wzory odwołań do Sądu Okręgowego w Warszawie znajdują się tutaj: http://www.janusz-zemke.pl/_poradnik/_news/18/2/4098/wzory_odwolan_do_wlasciwe.html lub na stronie Federacji SSM: https://www.fssm.pl/wzory-odwolan-od-decyzji-zer

Komunikaty

* 21 i 22 września br. to dni spotkań poselskich Janusza Zemke w Golubiu Dobrzyniu i Lipnie (województwo kujawsko-pomorskie):

 • 21 września – GOLUB DOBRZYŃ
  godz. 11,30 – europejska lekcja z młodzieżą Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny i Zespołu Szkół nr 2, ul. PTTK 28;
  godz. 17,00 – otwarte spotkanie z mieszkańcami miasta i powiatu w sali nr 1 Urzędu Miasta, plac Tysiąclecia 25.
   
 • 22 września – LIPNO, SKĘPE
  godz. 12,30 – europejska lekcja w Liceum Ogólnokształcącym, ul. Traugutta 1;
  godz. 14,00 – europejska lekcja w Zespole Szkół w Skępem, ul. Wymyślińska 2;
  godz. 17,00 – spotkanie z członkami SLD i mieszkańcami powiatu w biurze SLD przy ul. Kościuszki 12 w Lipnie.

* 17 września br. w "Wydarzeniach" Polsat News, poseł Janusz Zemke komentował zagrożenie konfliktem, jakie może spowodować nawet incydent (błąd ludzki bądź sprzętu) w czasie rosyjskich ćwiczeń na Białorusi "Zapad 2017".

* 16 września br. ukazał się artykuł Magdaleny Gałczyńskiej z portalu wiadomosciOnet.pl "Janusz Zemke: sprawą ustawy dezubekizacyjnej zajmą się europosłowie", gdzie poseł informuje, iż w październiku lub listopadzie komisja zajmująca się wolnościami obywatelskimi będzie debatować nad problemem polskich emerytów dotkniętych skutkami tej ustawy, czytaj więcej...  Polecamy także artykuł w GazeciePrawnej.pl "SLD: wchodząca w życie ustawa jest haniebna i krzywdzi ludzi".

* 14 września br. europosłowie z Kujaw i Pomorza Janusz Zemke i Kosma Złotowski poinformowali jak systematycznie monitorują i wspierają starania o realizację modernizacji dworca kolejowego we Włocławku z pomocą środków finansowych UE, czytaj więcej...

* Poseł Janusz Zemke 15 i 16 września br. przebywa na spotkaniach poselskich
w Łodzi, Ostrowcu Świętokrzyskim i Warszawie.

 • 15 września – ŁÓDŹ

godz. 11,oo – konferencja prasowa przy Ławeczce Tuwima ul. Piotrkowska 104, z udziałem łódzkich działaczy SLD Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak i Tomasza Treli nt. "ustawy dezubekizacyjnej";
od godz. 11,3o do 13,oo – spotkania
w redakcjach: Dziennika Łódzkiego, łódzkiejgazecie.pl, NaszeMiasto.pl Łódź;
godz. 14,oo – nagranie "Rozmowy dnia"
w TVP Łódź;
godz. 16,3o – udział w programie "Punkt Widzenia" w Telewizji TOYA;
godz. 17,oo – posiedzenie Rady Wojewódzkiej SLD z udziałem działaczy i sympatyków lewicy, siedziba SLD w Łodzi;
godz. 18,3o – otwarte spotkanie ze środowiskiem byłych funkcjonariuszy służb mundurowych w sali "Kino-Galerii Charlie" przy ul. Piotrkowskiej 203/205.

 • 16 września – OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI, WARSZAWA

godz. 10,oo – otwarte spotkanie z mieszkańcami na zaproszenie Rady Powiatu SLD, z udziałem byłych funkcjonariuszy mundurowych. Temat: "Bezpieczeństwo Polski z perspektywy Unii Europejskiej. Szanse i zagrożenia", Ostrowiec Świętokrzyski, ul.  Akademicka 12;

godz. 12,oo – spotkanie ze studentami Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Akademicka 12;

godz. 17,ooWarszawa, udział w jubileuszowych obchodach 60-lecia Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (jako członek Komisji Transportu /TRAN/ Parlamentu Europejskiego). 

* Od 11 do 14 września br. w Strasburgu potrwa pierwsza powakacyjna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. W programie posiedzenia m.in. Korea Północna, stosunki UE – Turcja, bezpieczeństwo dostaw gazu i WI-FI4EU – inicjatywa mająca zapewnić dostęp do darmowego bezprzewodowego internetu dla co najmniej 6-8 tysięcy społeczności lokalnych w Unii Europejskiej. Wystąpienia posła Janusza Zemke przeczytaj TUTAJ, a tematykę obrad – TUTAJ.

* Trwa tydzień obrad komisji Parlamentu Europejskiego w Brukseli, poprzedzających plenarne posiedzenie Izby w Strasburgu (od 11 września). Na fot. posłowie podpisują się na liście, potwierdzając swój udział w posiedzeniu komisji, tu – Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) 7 września br.

* 4 września br. w materiale redaktor Marii Mikołajewskiej w TVN24 "Polska i Świat", poseł Janusz Zemke tłumaczył wagę rozpoczęcia i przyspieszenia procedury naruszenia prawa unijnego w Polsce, o co do Trybunału Sprawiedliwości wniosła Komisja Europejska. Sprawa dotyczy niezaprzestania wycinki Puszczy Białowieskiej. Rozprawa odbędzie się 11 września br. i można się spodziewać wyroku w ciągu kilku tygodni.

* Zapraszamy do lektury papierowego wydania "Gazety Pomorskiej" z 2 września br., gdzie w rozmowie z redaktorem Romanem Laudańskim, poseł Janusz Zemke omawia obecne relacje Polski z Unią Europejską, w artykule pt. "Każdy kto walczy na dwóch frontach – przegrywa".

* 1 września br. Janusz Zemke skomentował w Faktach TVN24 o 16,oo incydent w czasie uroczystości rocznicowych na Westerplatte. Do 2005 r. apel poległych czytali tam harcerze, a poseł wyjaśnił, że podczas spotkań wojska i ZHP ustalano, kto co mówi i odbywało się to zawsze na zasadzie współdziałania, a nie konkurencji.

* W sierpniu br. poseł Janusz Zemke wielokrotnie komentował dla różnych redakcji mediów sytuację polityczną w Polsce, w tym różne aspekty represyjnej ustawy z 2016 r. Ponadto poseł uczestniczy w działaniach Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej dot. skutków tej ustawy, o czym informuje w "Poradniku dla emerytów...".
W "Poradniku" poruszane są także inne tematy związane z odwołaniami od decyzji ZER, a w zakładce "Internauci piszą" poseł wysłuchuje i odpowiada na zapytania b. mundurowych, zaniepokojonych wydarzeniami w naszym kraju. Natomiast w Parlamencie Europejskim  już od poniedziałku rozpoczynają pracę po wakacjach komisje PE, a 11 września 2017 r. w Strasburgu – sesja plenarna.

* 22 sierpnia br. w magazynie TVN24 "Polska i Świat" o godz. 21,oo, jednym z komentatorów wydarzeń w materiale Michała Tkacza był poseł Janusz Zemke. Tematem było badanie zagrożenia praworządności w Polsce przez Komisję Europejską.

* 22 sierpnia br. o godz. 12,15 poseł Janusz Zemke wziął udział w audycji radia Pomorza
i Kujaw pt. "Pytać każdy może" redaktor Adriany Andrzejewskiej. Czy można zapobiegać takim zdarzeniom, jak zamachy w Hiszpanii? Jak walczyć z terroryzmem? – oto pytania autorki, na które odpowiadali goście programu.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Manewry Zapad 2017

– Analizuję na bieżąco to, co się zmienia w rosyjskiej armii i ona
w ostatnich latach bardzo podniosła swój poziom działania.
Ma coraz więcej nowoczesnego uzbrojenia, a kładziony
jest w niej silny nacisk na zdolność do manewru i przerzutu. Na  ćwiczenia Zapad 2017 skierowali jednostki z dość odległych rejonów. Uważam jednak, że w związku z tymi manewrami nic nam nie grozi. Nie wyobrażam sobie, by ćwiczenia te były przygotowaniem do ofensywy na któreś z państw NATO.

Powodów jest kilka. Podstawowy to taki, że Rosjanie musieliby się liczyć z odpowiedzią całego NATO, a w tym czasie sojusz prowadzi swoje manewry na Litwie i Łotwie. Duże ćwiczenia odbywają się
też w państwach nie należących do NATO, jak Szwecja i Finlandia. Zatem jakakolwiek próba ze strony Rosji spowodowałaby natychmiastową reakcję NATO, a sojusz na wschodniej flance ma duży potencjał.

Kolejny powód jest taki, że Rosja jest obecnie uwikłana w kilka bardzo poważnych konfliktów – przede wszystkim angażuje ją mocno to, co dzieje się na Ukrainie, bo tam przecież wspierają separatystów. Gdyby Rosjanie chcieli zaangażować się teraz w działania w kierunku zachodnim, utraciliby potencjał na Ukrainie. Wtedy ukraińska armia, która jest coraz lepsza, natychmiast przeprowadziłaby szturm na Donbas.

Trzecia sprawa to fakt, że Rosjanie coraz bardziej żyją piłkarskim
mundialem, który ma się u nich odbyć w 2018 r. To jest wielkie wydarzenie, także dla nich. Nie sądzę zatem, żeby chcieli sobie komplikować relacje z państwami zachodnimi, bo retorsje mogłyby zakończyć się bojkotem, a oni sobie na to pozwolić nie mogą.

Janusz Zemke,

19 wrzesnia 2017 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1246

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1298

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

19 Września 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą: Konstancja, Paloma i Teodor
Do końca roku zostało
103 dni.

Internauci piszą...

Strona: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 z 38

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Czy ustawa dotknie osoby studiujące w ASW?

Uprzejmie proszę o poinformowanie mnie czy planowana ustawa dezubekizacyjna dotknie również milicjantów niebędących w służbie SB, lub osoby pracujące w ZOMO, czy też studiujące w Akademii Spraw Wewnętrznych, ale nie na kierunku związanym z SB?

Piszą, że jeden dzień służby w okresie do 1990 roku wystarczy, aby zostać dotkniętym tą ustawą, choć służyli Polsce jak mogli najlepiej. To była praca jak każda inna.

Mój mąż studiował na Akademii Spraw Wewnętrznych na kierunku niezwiązanym z SB, w celu osiągnięcia tytułu magistra, a nie po to, by się szykować do pracy w ministerstwie czy w SB. Po ukończeniu był zaledwie komendantem komisariatu. Czy to źle, że dążył do zwiększenia swojego wykształcenia?

PiS mści się na nas wdowach, sierotach oraz funkcjonariuszach. Gdyby mogli wzięliby noże i nas zarżnęli.

Jestem wdową po milicjancie. Już teraz nie wystarcza mi na leki oraz utrzymanie mieszkania, boję się o to, co będzie dalej. Projekt jest tak obszerny i niezrozumiały, że trudno jest się zorientować.

Brońcie nas kochani, gdyż w tej sytuacji wiele osób popełni samobójstwo, gdyż nie będą mieli środków do życia. Teraz nawet sprzątaczka np. z Uniwersytetu Warszawskiego ma 3000 zł emerytury.

Pozdrawiam Teresa (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 28 listopada 2016 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Pakt między mną a Ojczyzną...

Witam,
tak, nigdy temu nie zaprzeczałem i nie ukrywałem, że mam w życiorysie esbecki incydent. Przez 10 lat pracowałem w Wydziale Techniki Operacyjnej. W roku 1990 w struktury Policji jako wydział weszliśmy "z marszu". Nikt nie miał do mnie żadnych pretensji, nikt nie chciał nas weryfikować a wprost przeciwnie - namawiano nas abyśmy zostali jako bardzo ważna komórka tworzącej się Policji. I to był mój pierwszy błąd bo część kolegów odeszła i to oni okazali się wizjonerami.

W imieniu Rzeczypospolitej we wszystkich dokumentach wymieniano moje obowiązki a jednocześnie określano przywileje, na jakie mogę liczyć. Był to swego rodzaju pakt między mną a Ojczyzną, której służyłem. Widocznie służyłem dobrze skoro Prezydent Polski odznaczył mnie Krzyżem Zasługi. Przez 22 lata służby w wolnej Polsce swe zobowiązania wypełniłem z nawiązką. A Państwo Polskie, moja Ojczyzna?

Najpierw obdarto mnie z honoru i godności, a teraz pozbawia się mnie środków do najprostszej egzystencji. Nie jestem naiwny /a może wręcz przeciwnie niesamowicie głupi/ i wiem, że prawo i sprawiedliwość nie mają ze sobą nic wspólnego, i że z góry skazany jestem na porażkę.
Mam jednak prawo znać odpowiedź na kilka pytań:
– gdy Państwo nie jest wobec mnie lojalne i nie wypełnia swoich
zobowiązań, to czy ja też jestem zwolniony z przestrzegania
prawa?
– dlaczego emeryturę odbiera się mnie a nie tym, którzy w 1990 roku musieli odejść i do tego czasu wypracowali sobie, zapewnili spokojną starość? Przecież też służyli w SB.
– dlaczego mówi się o esbeckich, bezprawnych przywilejach skoro to co otrzymuję jest legalną, potwierdzoną we wszystkich dokumentach emeryturą policyjną?
– w jakich zawodach, jakie grupy pracownicze mają przeliczane emerytury według wskaźnika 0,5 % za rok pracy? Nawet największy bandyta siedzący w więzieniu ma 0,7 %.
– dlaczego mówimy o obniżeniu emerytury, a nie o całkowitym jej zabraniu skoro prosty przelicznik 30 lat służby x 0,5 % daje 15 % ostatniego uposażenia. Prawie wszyscy policjanci, tacy jak ja otrzymają ok. 800 zł brutto.

Państwo mnie oszukało i pozbawiło dróg wyjścia – za stary, by zaczynać nowe życie, a jeszcze zbyt młody by umierać. A może właśnie o to chodzi – by ratować budżet potrzebna jest śmierć dziesiątków tysięcy ludzi.

Pozdrawiam (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 27 listopada 2016 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Czy w PE można nagłośnić sprawę skandalicznych zmian?

Szanowny Panie Pośle. Pisze do Pana emeryt bez "przeszłości", chociaż nie wiem, czy wkrótce nie okaże się, że pracownicy PKP – to też zdrajcy i oprawcy, bo przecież przewozili sowieckie tanki.

Wyjaśnił Pan, jakie są procedury przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Rozumiem, ale czy Pan lub europosłowie z Pańskiej frakcji nie mogliby poinformować PE o zaistniałej sytuacji i próbie wprowadzenia skandalicznych zmian?

Nie znam procedur PE, ale na pewno są takie, które pozwalają na nagłośnienie i podjęcie dyskusji o nowym projekcie, tak jak to było w przypadku Trybunału Konstytucyjnego.

Duża część emerytów, z przyczyn biologicznych nie ma czasu na przechodzenie całej procedury odwoławczej, a być może jest jakiś prawny środek, którym Parlament Europejski powstrzyma to szaleństwo?

Pozdrawiam. (Dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 27 listopada 2016 r.

***

 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Premier polskiego rządu nazywa nas oprawcami!

Szanowny Panie Pośle,

chciałbym zwrócić uwagę, że w najbliższym czasie m.in. emeryci służb mundurowych z "epizodem" zostaną ukarani po raz drugi.
Za pierwszym razem była to kara za służbę o organach bezpieczeństwa państwa PRL.

Druga kara, wyjątkowo okrutna ma być za służbę na rzecz totalitarnego państwa. Jak i ile razy tak można?.

Takie postępowania Państwa Polskiego jest niedopuszczalne. Jest to ewidentne prześladowanie i działanie odwetowe. Premier polskiego rządu publicznie nazywa nas oprawcami!

Służba na rzecz totalitarnego państwa to bardzo nieostre określenie. Takie właściwości można przypisać dziś i w przyszłości nieokreślonej licznie grup zawodowych z okresu PRL.

Piszę, bo może jest Pan w stanie zwrócić Europie i Światu uwagę na to, co obecnie z nami wyprawia obóz rządzący. My już od dawna nie czujemy się w tym Państwie bezpieczni i nie mamy do niego za grosz zaufania.

Z poważaniem (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 27 listopada 2016 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Podmieniono projekt ustawy!

Dzień dobry. Dlaczego nikt nie podnosi w wypowiedziach, że ograniczenia emerytur mundurowych dotyczą również funkcjonariuszy, którzy przeszli pomyślnie weryfikację w 1990 r. i pracowali przez kolejnych 26 lat, tj. do chwili obecnej w UOP i ABW?

To nie są tylko funkcjonariusze sprzed 1990 r. Do konsultacji międzyresortowych skierowano inny, znacznie łagodniejszy projekt ustawy. Natychmiast po konsultacjach podmieniono projekt,
kierując do dalszego procedowania pod tym samym numerem wersję pozbawiającą emerytur WSZYSTKICH funkcjonariuszy, którzy przepracowali w SB choćby 1 dzień, nie zważając na ich dalsze lata pracy w UOP i ABW.
Nie skierowano oszukańczej wersji do komisji prawniczej motywując to tym, że jest to niepotrzebne, gdyż przeszła ona konsultacje międzyresortowe (nieprawda!). Dlaczego właśnie o tym nikt nie mówi, nie krzyczy, nie broni funkcjonariuszy, którzy tyle lat przepracowali lojalnie dla wolnej Polski?

(dae adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 27 listopada 2016 r.

***

 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Zbiorowa egzekucja?

Szanowny Panie Pośle.
z ogromnym uznaniem i szacunkiem przyjąłem fakt, że Pan Poseł zabrał głos na temat Ustawy deubekizacyjnej, nie kierując się emocjami, ale logiką, znajomością prawa i doświadczeniem.

Pozwolę sobie przedstawić nurtujące mnie wątpliwości. Miło będzie, gdy Pan znajdzie czas na przeczytanie krótkiego, poniższego teksu. Podobne wątpliwości mają policjanci i ich rodziny:

Przeczytałem ten projekt ustawy i nie potrafię pojąć dwóch spraw.

1. Dlaczego twórcy ustawy przekreślają pracę tych policjantów w Nowej Polsce. Przecież niektórzy służyli w niej kilkanaście lat. Służyli również pod rządami PiS. W latach, kiedy prezydentem był śp. Lech Kaczyński a premierem pan Jarosław Kaczyński. W latach tych otrzymywali od nich awanse, nagrody, mianowania na wyższe stanowiska, mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Za rządów PO również. Nie przeszkadzała ich przeszłość. Teraz przeszkadza i pan Błaszczak mówi w mediach, że nie zasłużyli na to. Czyżby ten pan podważał decyzje ówczesnego Prezydenta i Premiera? Deprecjonował nadawane przez nich nich nagrody, awanse? Myślę, że Pani Premier i Pan Prezes powinni uważniej słuchać tego, co wygadują ich ministrowie.

Uważam, że można dyskutować o ich pracy w PRL. Ale lat służby dla Wolnej już Polski zabierać i gnoić nie wolno. Bo narusza to wizerunek Nowej Polski.

2. Dlaczego twórcy ustawy obniżają emerytury SŁUCHACZOM? Czy oni wiedzą kto to był i jest słuchacz?

Mój przyjaciel przez lat wiele pracował za (PRL też) w izbie dziecka. Po kilku latach skierowano go na podyplomowy kurs oficerski do Łodzi. Po skończeniu uzyskał stopień podporucznika Milicji a nie Służby Bezpieczeństwa. Wrócił do izby dziecka, pracował lat wiele, był też specjalistą ds. nieletnich. Największe awanse, nagrody, odznaczenia uzyskał w Nowej Polsce, w tym od rządu PiS, kiedy prezydentem i premierem byli Panowie Kaczyńscy. Teraz obniżą mu emeryturę za to, że był SŁUCHACZEM? A jaki wpływ ma szeregowy policjant czy ówczesny milicjant na to, gdzie firma skieruje go na szkolenie? Z tego co mówi, wtedy "podyplomówka" była w Łodzi i nikt w Polsce poza decydentami nie miał na to wpływu. Kurs oficerski był milicyjny, a nie z zakresu SB. I nie miał jakiejkolwiek możliwości decydowania gdzie pojedzie na szkolenie.

No i tak, rozważając te kwestie pomyślałem sobie, że ta ustawa nie kieruje się sprawiedliwością społeczną, ale jest zbiorową egzekucją, w sposób oczywisty obniżając poczucie sprawiedliwości i zaufania do państwa.

Serdecznie pozdrawiam (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 27 listopada 2016 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Ustawa dezubekizacyjna i jedno generalskie życie...

Szanowny Panie Pośle,

jestem emerytowanym pułkownikiem Polskiej Straży Granicznej. Od października 1987 r.do lipca 1990 r.pełniłem zawodową służbę wojskową w Wojskach Ochrony Pogranicza na stanowisku zastępcy dowódcy Strażnicy WOP w Hrubieszowie. Do służby na tym stanowisku zostałem skierowany rozkazem dowódcy Nadbużańskiej Brygady WOP w Chełmie po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza na przełomie 1990/91 r. rozpocząłem służbę w nowo utworzonej Straży Granicznej. Pełniłem służbę na wielu stanowiskach: Komendant Granicznej Placówki Kontrolnej w Hrubieszowie, Pełnomocnik ds.organizacji, a następnie Naczelnik Wydziału Zamiejscowego Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Straży Granicznej z siedzibą w Chełmie, Komendant  Lubuskiego Oddziału SG w Krośnie Odrzańskim, Komendant Sudeckiego Oddziału SG w Kłodzku, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu, Komendant Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu.

Do rezerwy - na własną prośbę w związku z nabyciem praw emerytalnych - odszedłem w 2011 r. Przez ponad 10 lat, jako komendant czterech oddziałów Straży Granicznej, bylem bezpośrednio odpowiedzialny za ochronę granic III RP ok. jednej trzeciej ich długości z czterema sąsiednimi krajami. Byłem odpowiedzialny za przygotowanie SG do wejścia Polski do Unii Europejskiej, do Układu z Schengen i wiele innych przedsięwzięć organizacyjnych.
Byłem wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. M.in. Prezydent RP Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył mnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Pełniąc wieloletnią służbę na etacie generalskim otrzymałem godziwą, adekwatną do zajmowanych stanowisk emeryturę.

W 2011 r. IPN stwierdził, a Sąd Lustracyjny orzekł, że w latach 1987-1990 pelniłem służbę w Zwiadzie WOP. Osobiście uważałem, że pion kontroli ruchu granicznego na poziomie strażnicy nie był organem Zwiadu WOP, ale z pokorą przyjąłem rozstrzygnięcia, jakie zapadły w sprawie.
Oczywistym następstwem tego była decyzja Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA o obniżeniu mojej emerytury wg. przelicznika 0,7 % za rok służby w WOP, zamiast dotychczasowego 2,6 %. Skutkowało to kwotą ok. 500 PLN netto miesięcznie.

Od decyzji nie odwoływałem się świadom jej zgodności z prawem. Na stałe z rodziną mieszkam w Chełmie i gdy w 2001 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marek Biernacki naznaczył mnie na stanowisko Komendanta Lubuskiego Oddziału SG w Krośnie Odrzańskim moja żona i córki w wieku 3 i 8 lat pozostały w Chełmie, a ja przez 10 lat pełniłem służbę na krańcach Rzeczypospolitej. Naturalną koleją rzeczy żona była jedynym opiekunem nieletnich córek i nie mogła podjąć pracy zawodowej. W związku z tym moja emerytura jest jedynym żródłem utrzymania czteroosobowej rodziny.(aktualna jej wysokość to ok. 6800 PLN).

Od kilku dni dowiaduję się z ust Premiera Rządu RP, Ministra Spraw Wewnętrznych i innych polityków PiS, że jestem komunistycznym oprawcą, UB-ekiem współodpowiedzialnym za tragedię w kopalni "Wujek" (byłem w drugiej klasie LO), za morderstwo księdza Popiełuszki (II rok szkoły oficerskiej).
Dowiaduję się, że ochraniając granicę Polski ze Związkiem Radzieckim dławiłem dążenie narodu polskiego do wolności itp.

W dniu 24.11.2016 Rząd wniósł do Sejmu projekt ustawy nowelizującej dotychczasową ustawę emerytalną służb mundurowych, która zakłada, że najwyższe uposażenie emerytalne funkcjonariusza, który służył przed 1990 r. nie może być wyższe od średniej emerytury wypłacanej przez ZUS. Perfidią zapisów tego projektu jest to, że dotyczy ona wszystkich funkcjonariuszy - nawet obecnie służących. Wynika z tego projektu, że ja i inni funkcjonariusze służąc w III RP przez całe życie mają mieć emerytury ok. 1600 PLN netto.

Narracja PiS oraz wielu mediów stwarza pozory w ocenie społecznej, że wreszcie zabiorą wysokie emerytury UB-ekom. Prawda jest taka, że np. w moim przypadku za służbę w WOP do emerytury doliczono mi ok. 150 PLN.  Pozostała część jest za służbę w III RP.

Szanowny Panie Pośle!

w imieniu własnym i wielu moich kolegów proszę o rozpatrzenie możliwości uwzględnienia mojej sytuacji jako przykładu zakłamania przekazu i wprowadzania opinii publicznej w błąd przez PiS. Wyrażam zgodę na ewentualne wykorzystanie moich danych osobowych.

Z poważaniem płk. SG rez. Józef Ostapkowicz, 26 listopada 2016 r.

***

Strona: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 z 38